Prawie pół tysiąca osób na Dniu Dostawców organizowanym przez PGE i Ørsted
Opublikowane:
11 października, 2023
Dzień Dostawców na PGE Narodowym zgromadził przedsiębiorców z Polski i zagranicy gotowych dołączyć do łańcucha dostaw projektu Baltica 2. Spotkanie umożliwiło nawiązanie kontaktów z kluczowymi dostawcami PGE i Ørsted.
Zainteresowanie wydarzeniem przekroczyło oczekiwania, co ukazuje potencjał polskich firm w morskiej energetyce wiatrowej. Chcemy, by wiele przedsiębiorstw wzięło udział w budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. To wieloletnia perspektywa współpracy i szansa na rozwój nowych sektorów gospodarki.
Wojciech Dąbrowski, Prezes PGE
Na wydarzeniu pojawiło się około 450 osób, w tym zarejestrowanych wcześniej przedstawicieli firm, pracowników zaproszonych dostawców, a także Grupy PGE i Ørsted, którzy również brali udział w rozmowach z zainteresowanymi współpracą z przedsiębiorcami. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnym etapem realizacji projektu Baltica 2, stanem zakontraktowania kluczowych komponentów i usług, a także posłuchać o przetargach planowanych do rozstrzygnięcia w najbliższym czasie.
Organizując Dzień Dostawców, stworzyliśmy unikalną platformę wymiany informacji i kontaktów, dzięki której polskie podmioty otrzymały realną szansę na dołączenie do łańcucha dostaw dla projektu Baltica 2. Cieszymy się, że możemy być częścią transformacji energetycznej w Polsce, ale także stanowić impuls dla krajowej gospodarki, kreując tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w nadchodzących dziesięcioleciach.
Agata Staniewska, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska
Podczas Dnia Dostawców przedstawiciele zakontraktowanych dostawców dla projektu Baltica 2 zaprezentowali swoje działania. Przybliżyli publiczności zakres swojej działalności oraz opowiedzieli o roli, jaką będą pełnić podczas budowy morskiej farmy wiatrowej. Każde z wystąpień skierowane było do potencjalnych partnerów i kooperantów z Polski, którzy mają możliwość włączenia się jako poddostawcy i podwykonawcy do realizacji projektu. Siemens Gamesa dla projektu Baltica 2 dostarczy 107 turbin. Konsorcjum Navantia – Windar zbuduje fundamenty w formie monopali dla turbin i morskich stacji transformatorowych. Morskie stacje zaprojektuje, zbuduje i dostarczy konsorcjum SEMCO/PTSC, a firma Boskalis zajmie się ułożeniem i podłączeniem podmorskich kabli.
Przedstawiciele dostawców podkreślali, że szukają kooperantów z polskiego rynku dla różnych obszarów swojej działalności przy realizacji zadań dla Baltica 2. Z kolei przedstawiciele PGE i Ørsted opowiadali wspólnie o możliwych obszarach współpracy podczas wieloletniej fazy eksploatacji morskiej farmy wiatrowej.
W części spotkań indywidualnych organizatorzy umożliwili uczestnikom udział w około 70 sesjach networkingowych. Podczas tych biznesowych rozmów obie strony – zakontraktowani dostawcy i przedsiębiorcy chcący z nimi współpracować – mogły omówić obszary potencjalnej współpracy, wzajemne możliwości i oczekiwania, ale też wymagania np. pod kątem standardów bezpieczeństwa.
Dzień dostawców na PGE Narodowym był już piątym z kolei tego typu wydarzeniem organizowanym przez PGE i Ørsted. Organizowane w różnych formułach przyciągnęły już łącznie ponad tysiąc osób – przedstawicieli firm chcących razem z deweloperami budować morskie farmy wiatrowe w Polsce.
Baltica 2 to jeden z dwóch etapów budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej wspólnie przez Grupę PGE i Ørsted. Planowane jest, że etap Baltica 2 o mocy zainstalowanej 1,5 GW zostanie oddany do użytku w 2027 roku. Produkcja energii elektrycznej z drugiego z etapów – Baltica 3 o mocy 1 GW – rozpocznie się do 2029 roku. Łączna moc 2,5 GW pozwoli na wyprodukowanie energii zdolnej zasilić ok. 4 mln domów.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.