Podstawowym zadaniem doradcy technicznego jest wspieranie inwestora przy określeniu szczegółowego zakresu prac na potrzeby rozbudowy oraz wsparcie w części technicznej w przetargu dot. rozbudowy Terminalu LNG. Do zadań doradcy należy przygotowanie dokumentacji technicznej do przetargu na wybór Generalnego Wykonawcy robót Programu Rozbudowy Terminalu, tj. budowy drugiego nabrzeża, trzeciego zbiornika oraz instalacji przeładunkowej LNG na kolej wraz z bocznicą.
[powiazane1]
– Tractebel ma specjalistów w 33 biurach na świecie, a ich bagaż doświadczeń w zakresie doradztwa przy projektach, związanych z szeroko rozumianą energetyką, robi wrażenie – powiedział Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG.
Specjaliści z konsorcjum, którego lider to firma belgijska, przygotowują w kooperacji z zespołem Polskiego LNG bazową dokumentację projektową (tzw. Pre-FEED – z ang. Preliminary Front End Engineering Design). Materiał będzie służyć jako podstawa do przygotowania zakresu prac realizowanych przez wykonawcę rozbudowy w formule „pod klucz” (EPC – z ang. Engineering, Procurement and Construction).
Wszystkie elementy dokumentacji oraz przyszłe prace budowlano-montażowe w ramach rozbudowy będą wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz europejskimi normami i standardami.
– Co ważne, doradca techniczny, w ramach swoich zadań uwzględni konieczność zapewnienia bieżącego funkcjonowania Terminalu – podkreśla Paweł Jakubowski.
[powiazane2]
– Polskie LNG jest jednym z wiodących podmiotów w branży LNG w Europie. Współpraca z kluczowymi przedsiębiorcami na świecie jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju Tractebel jako firmy inżynieryjno-konsultingowej w dziedzinie LNG. Daje nam również możliwość wymiany wiedzy i dobrych praktyk między dwiema doświadczonymi firmami sektora LNG w Europie. Program rozbudowy Terminalu LNG ma ogromne znaczenie dla Tractebel, ponieważ dotyczy jednego z terminali LNG o najwyższym wskaźniku wykorzystania mocy regazyfikacyjnej w Europie i dlatego stanowi wyzwanie technologiczne podobne do tych, które przyczyniły się do umocnienia naszej międzynarodowej reputacji – powiedział Christian Zech, Project Manager, Tractebel.
Polskie LNG S.A. jest operatorem i właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Działalność inwestycyjną Polskie LNG rozpoczęło w 2010 roku, zaś terminal eksploatowany jest od 2016 r. Powstanie terminalu przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i Europy Środkowo-Wschodniej, jak również umożliwiło import gazu skroplonego do Polski z dowolnego kierunku na świecie.
Procesy technologiczne obsługiwane obecnie przez terminal to: rozładunek LNG z tankowca przy nabrzeżu rozładunkowym, procesowe składowanie LNG w zbiornikach, regazyfikacja LNG i wysyłka gazu (NG) do Krajowego Systemu Przesyłowego, załadunek LNG na cysterny samochodowe i ISO-kontenery Zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.
[powiazane3]
Tractebel świadczy swoim klientom pełen zakres usług w całym cyklu życia projektów. Naszą misją, jako jednej z największych na świecie inżynieryjnych firm doradczych, z ponad 150-letnim doświadczeniem, jest aktywne kształtowanie świata jutra. Posiadanie ponad 5,000 ekspertów i biur w 33 krajach, pozwala zaoferować naszym klientom interdyscyplinarne rozwiązania w dziedzinie energetyki, gazu, hydrotechniki, gospodarki wodno-ściekowej i infrastruktury.
Szeroki zakres świadczonych ekspertyz, obejmujący całą Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Łacińską, pozwala na sprostanie najbardziej wymagającym wyzwaniom klientów oferując wysokiej jakości doradztwo i usługi w zakresie zarządzania projektami, bez względu na miejsce realizacji projektów Tractebel jest częścią grupy ENGIE, globalnej firmy energetycznej i eksperta w trzech branżach: energii elektrycznej, gazu ziemnego i usług energetycznych. Grupa wspiera zmiany w społeczeństwie, które związane są zarówno ze wzrostem gospodarczym, postępem społecznym, jak i ochroną zasobów naturalnych.
Źródło: Polskie LNG.