Ropa naftowa drożeje w trakcie poniedziałkowej sesji, pomimo słabszych danych makro z Chin – czołowego na świecie importera paliw – które mogłyby potencjalnie osłabić zwyżki notowań surowca – informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,28 USD, wyżej o 0,55 proc.
Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 86,33 USD za baryłkę, wyżej o 0,31 proc.
W poniedziałek podano w Chinach, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kw. 2021 r. o 4,0 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 3,3 proc., po wzroście w III kw. 4,9 proc.
Ludowy Bank Chin obniżył w poniedziałek stopę procentowa 1-rocznych kredytów MLF do 2,85 proc. z 2,95 proc. poprzednio.
To pierwsza obniżka benchmarku od niemal 2 lat, a bank chce wzmocnić w ten sposób gospodarkę, która traci impet w czasie powtarzających się fal zakażeń Covid-19.
Tymczasem ceny na rynkach ropy są wysokie i mogą wzrosnąć jeszcze bardziej – wynika z prognoz czołowego niezależnego tradera – Vitol Group.
Vitol Group wskazuje, że notowania ropy, które od początku 2022 r. wzrosły już o ponad 10 proc., mogą dalej rosnąć w związku z zacieśnianiem się sytuacji podażowej na rynku paliw.
„Obecne (wysokie) ceny ropy są uzasadnione” – wskazuje Mike Muller, szef Vitol Group na Azję.
Dodaje, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie uwolnią więcej ropy ze swoich strategicznych rezerw (SPR), niż ogłoszone w XI 2021 r. 50 mln baryłek.
„Rynek ropy mówi: Więcej poproszę” – wskazuje Muller.
Dodaje, że obecna polityka chińskich władz, czyli „zero tolerancji wobec Covid-19” może zapewnić, że nie będzie tam silniejszego ataku wariantu koronawirusa Omikron, co wpłynęłoby potencjalnie na znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa w tym kraju.
„Raczej nie będzie dużego spadku popytu w Chinach” – mówi Muller. „Dostępne dane nadal nie stanowią kłopotu” – podkreśla.
Ropa odnotowała w ub. tygodniu już 4. z kolei tygodniowy wzrost notowań, a to najdłuższa passa zwyżkowa na tym rynku od X 2021 r. i reakcja na oceny, że zużycie ropy utrzyma się na wysokim poziomie pomimo rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa Omikron. Do tego kurczą się wolne moce produkcyjne, m.in. w krajach OPEC.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.