Będzie to już druga tego rodzaju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowe w Holandii. Podobnie jak w poprzedniej aukcji, udostępniony zostanie potencjał morskich wiatraków na 700 MW, które będą mogły powstać w przygotowanych strefach Hollandse Kust Zuid 3 i 4.
Deweloperzy będą mogli składać oferty w pierwszej połowie marca 2019 r. Wcześniej holenderskie władze mają przedstawić dokument zawierający warunki pozyskania praw do budowy morskich wiatraków w tych lokalizacjach.
Wśród kryteriów, które zdecydują o wyborze ofert nie ma – jak w przypadku standardowych aukcji dla OZE – ceny, po której inwestorzy zaoferują sprzedaż energii. Kryteria to natomiast m.in. doświadczenie i know how w zakresie budowy morskich wiatraków. Zgodnie z zasadami tej aukcji wygrani będą musieli uruchomić produkcję energii do 2023 r.
[powiazane1]
Pierwszą aukcję bez subsydiów dla morskiej energetyki wiatrowej Holendrzy przeprowadzili w tym roku. W tej aukcji Vattenfall zyskał prawo do realizacji morskich wiatraków o łącznej mocy 700-750 MW, które mają stanąć w strefach Kust Zuid 1 i 2, na obszarze 356 km2 i w odległości 22 km od holenderskiego wybrzeża.
Infrastruktura przesyłowa ma być gotowa do połowy 2021 r., natomiast uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w ciągu 5 lat, czyli do roku 2022.
Pierwsze dwie aukcje dla offshore w Holandii – w każdej do podziału było 700 MW – odbyły się w 2016 r. Jedną wygrał duński koncern energetyczny Orsted (wcześniej Dong Energy), a drugą konsorcjum Shell i holenderskiego koncernu energetycznego Eneco.
Holendrzy mają przeprowadzić na razie 5 aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, w każdej udostępniając po 700 MW, dzięki którym mają powstać do roku 2023 morskie wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW, obok już istniejących w holenderskiej części Morza Północnego wiatraków o mocy ok. 1 GW. Na koniec ubiegłego roku całkowity potencjał wiatrowy Holandii wynosił 4,34 GW.
[powiazane2]
Cel wyznaczony przez holenderski rząd do roku 2020 to budowa lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 6 GW, a także uruchomienie do 2023 r. morskich farm wiatrowych o mocy 4,5 GW. Później planowane przez holenderski rząd projekty mają zwiększyć potencjał morskich wiatraków do 11,5 GW do roku 2030.
Jak wynika z danych Eurostatu, w roku 2016 Holendrzy osiągnęli udział OZE w krajowym miksie energetycznym na poziomie jedynie 6 proc. (5,8 proc. w roku 2015) wobec celu 14 proc. na rok 2020.
Rząd Holandii zdecydował – jako jeden z wielu z europejskich rządów – że całkowicie zakończy produkcję energii z węgla, co ma nastąpić w przypadku tego kraju do roku 2030, a do tego czasu Holandia ma zmniejszyć swoje emisje CO2 o 49 proc. w porównaniu z poziomem emisji z roku 1990.
Źródło: gramwzielone.pl