Jak podaje agencja Reuters, saudyjski gigant naftowy Aramco prowadzi intensywne negocjacje z dwiema amerykańskimi firmami – Tellurian i NextDecade, w sprawie projektów dotyczących skroplonego gazu ziemnego (LNG). Celem Aramco jest zwiększenie swojej obecności na dynamicznie rozwijającym się rynku gazu ziemnego w USA. Na stole leżą dziesiątki miliardów dolarów.
Aramco, największy na świecie eksporter ropy naftowej i największa na świecie firma naftowa, stara się odgrywać większą rolę na globalnym rynku LNG, ponieważ planuje zwiększyć produkcję gazu ziemnego i działalność handlową. Jesienią ubiegłego roku Saudi Aramco weszło do globalnej branży LNG, podpisując umowę kupna mniejszościowego pakietu udziałów w spółce LNG MidOcean Energy, która była w trakcie nabywania udziałów w czterech australijskich projektach LNG.
Produkcja gazu w USA znacząco wzrosła w ostatniej dekadzie, a główne koncerny naftowe oraz rywale Aramco, takie jak Qatar Energy, inwestują w liczne projekty eksportowe gazu do Europy i Azji. Wejście w handel LNG byłoby kolejnym lukratywnym biznesem dla saudyjskiego giganta naftowego, biorąc pod uwagę, że popyt na LNG wzrośnie w nadchodzących latach, gdy Europa porzuci rosyjski gaz, a Azja będzie chciała wykorzystywać więcej gazu ziemnego zamiast węgla.
Według informacji przekazanych przez agencję Reuters, Aramco rozmawia z Tellurian na temat zakupu udziałów w zakładzie Driftwood LNG w Luizjanie, który ma wydajność 27,6 mln ton rocznie. Przedstawiciele Aramco odwiedzili to miejsce już trzykrotnie w tym roku, w tym raz w towarzystwie kierownictwa australijskiego Woodside.
Tellurian jest amerykańską firmą energetyczną, specjalizująca się w projektach związanych z LNG (skroplonym gazem ziemnym). Firma od lat stara się ukończyć swój flagowy projekt – Driftwood LNG. Tellurian planuje podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą pierwszych dwóch pociągów Driftwood LNG przed końcem tego roku. Projekt, który posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, nie jest dotknięty wstrzymaniem przez prezydenta Joe Bidena wydawania pozwoleń na budowę nowych obiektów eksportowych LNG. W tym roku Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) przedłużyła pozwolenie na budowę projektu o trzy lata.
Jednocześnie saudyjski koncern prowadzi rozmowy z NextDecade w sprawie długoterminowej umowy zakupu gazu z piątej jednostki przetwórczej w zakładzie Rio Grande, którego wartość szacuje się na 18 miliardów dolarów.
Aramco stara się umocnić swoją pozycję na rynku LNG, który do 2030 roku ma wzrosnąć globalnie o 50%. W samych Stanach Zjednoczonych zdolności produkcyjne LNG mają się prawie podwoić w ciągu najbliższych czterech lat.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.