Rozpoczyna się kolejny sezon żeglugi wycieczkowej w Porcie Gdańsk, w którym jutro przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumuje pierwszy statek wycieczkowy Hamburg. Jednostka, która na pokład może przyjąć 420 pasażerów ma długość 145 metrów, szerokość 21,5 metra, zanurzenie 5,5 metra oraz 15 067 GT.
Ubiegłoroczny sezon był bardzo udany, gdzie do Portu Gdańsk zawinęło łącznie 79 statków, na pokładach których podróżowało 29,5 tys. pasażerów. W tym roku wycieczkowce cumować będą około 50 razy, a najdłuższą jednostką będzie Bolette, mierząca 238 metrów.
Port Gdańsk ma możliwość przyjęcia nawet do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku. Wszystkie operacje odbywają się na nabrzeżach przeładunkowych: Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, Nabrzeżu Oliwskim oraz na Nabrzeżu WOC II. Dlatego też na czas pobytu jednostki pasażerskiej w Porcie Gdańsk konieczne jest wydzielenie tzw. strefy bezpieczeństwa dla osób, które bezpośrednio zajmują się obsługą jednostki.
Zwiększona liczba zawinięć wycieczkowców w ub.r. spowodowana była omijaniem portu St Petersburg, co było związane z agresją Rosji na Ukrainę. Jednostki, które rokrocznie wpływały do St. Petersburga, zostały rozdzielone na inne porty bałtyckie. To rozwiązanie przyniosło korzyści m.in. średnim portom, takim jak Gdańsk, Kłajpeda, Ryga czy port w Visby na szwedzkiej Gotlandii.
Rozwój żeglugi wycieczkowej w Gdańsku zależy od sytuacji geopolitycznej w regionie oraz zaangażowania samorządów i organizacji turystycznych. W celu przyciągnięcia armatorów wycieczkowych, trzeba pokazywać, że basen Morza Bałtyckiego to spokojny i bezpieczny region. Warto być aktywnym w organizacjach takich jak Cruise Baltic czy Cruise Europe, a także prezentować ofertę handlową na targach w Europie czy Stanach Zjednoczonych.
Port Gdańsk jest jednym z największych portów w Polsce i jednym z głównych portów w Europie Środkowej. W sezonie żeglugowym, który trwa od maja do października, port ten jest popularnym miejscem dla wycieczkowców z całego świata. W 2021 roku port odwiedziło łącznie 70 statków wycieczkowych, na pokładach, których podróżowało około 35 000 pasażerów.
W sezonie 2023 roku oczekuje się jeszcze większego zainteresowania wycieczkowców portem Gdańsk. W planach jest przypłynięcie około 90 statków wycieczkowych, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Większa liczba zawinięć wycieczkowców wynika między innymi z faktu, że w związku z pandemią COVID-19 wiele linii żeglugowych zdecydowało się na zmniejszenie liczby portów, do których zawijają ich statki, a Port Gdańsk znalazł się na liście tych bardziej atrakcyjnych.
Port Gdańsk dba o bezpieczeństwo pasażerów i personelu obsługi. Wszystkie operacje odbywają się na wydzielonych nabrzeżach przeładunkowych, na których wyznaczane są specjalne strefy bezpieczeństwa. Port ten oferuje także bogatą ofertę turystyczną dla odwiedzających, w tym wycieczki po Gdańsku i okolicach, zwiedzanie muzeów i zabytków oraz degustację lokalnych specjałów kulinarnych.
Wraz z rosnącą liczbą wycieczkowców w porcie, rozwija się także infrastruktura turystyczna w okolicy. Coraz więcej hoteli, restauracji i innych atrakcji turystycznych powstaje w Gdańsku i jego okolicach, aby zaspokoić potrzeby turystów z całego świata.
Żeglugą wycieczkową w Porcie Gdańsk zajmuje się spółka Porty Lotnicze, która prowadzi także inne porty morskie i lotnicze w Polsce. Porty Lotnicze mają w swojej ofercie między innymi wycieczki po Bałtyku, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wszystkie wycieczki są zorganizowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pasażerów, a także o ich jak najlepszym wrażeniu z podróży.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.