Stocznia Hyundai Heavy Industries zbuduje drugi niszczyciel typu KDX-III Batch II
Opublikowane:
11 listopada, 2021
9 listopada HHI zawarła, z południowokoreańską agencją uzbrojenia Defense Acquisition Program Administration (DAPA), umowę o wartości 636,3 mld wonów (ok.542 mln USD) na budowę niszczyciela typu KDX-III Batch II, który ma być dostarczony w 2026 roku.
Niszczyciele typu KDX-III Batch II są jednymi z najsilniej uzbrojonych okrętów na świecie. Należą, wraz z japońskimi okrętami typoszeregu Kongō/Atago/Maya (8 jednostek w służbie), oraz chińskimi 052D (20 okrętów w służbie i 5 w budowie) i 052C (6 okrętów w służbie) do grupy typów inspirowanych amerykańskimi niszczycielami Arleigh Burke (70 okrętów w US Navy, kolejne 10 w budowie lub zamówione). Są jednak od nich znacznie silniej uzbrojone dysponując 48-komorową wyrzutnią Mk 41 VLS, 16-komorową wyrzutnią K-VLS i 24-komorową wyrzutnią K-VLS II o komorach umożliwiających zastosowanie „czteropaków rakietowych” .
Korea dysponuje już trzema okrętami typu KDX-III Batch I, wprowadzonymi do służby w latach 2008-12. Kolejna, druga seria ma również liczyć 3 okręty, z których pierwszy został już zamówiony 10 października 2019 roku również w stoczni HHI. Wprowadzenie do służby pierwszego okrętu ma mieć miejsce w 2024 roku. Tym samym HHI zapewnił sobie już budowę dwóch okrętów z tej serii, podobnie jak w przypadku pierwszej. Budowniczym jednego okrętu serii pierwszej była stocznia Daewooo Shipbuilding & Marine Engineering.
KDX-III Batch II ma długość 170 m, szerokość 21,4 m., zanurzenie 6,5 m., wyporność standardową 8100 ton i pełną 11 000 ton. Zasięg okrętu wynosi 5500 mil morskich, autonomiczność 30 dni, a prędkość maksymalna ponad 30 węzłów. Załoga liczy 300 osób.
Głównym sensorem okrętu jest stacja radiolokacyjna AN/SPY-1D(V) współpracująca z systemem kierowania walką będący wariantem AEGIS Baseline 9C2. To połączenie pozwala mu na śledzenie i zwalczanie pocisków balistycznych posiadanych przez Koreę Północną. Zastosowany zestaw wyrzutni VLS pozwala na użycie pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych L-SAM, RIM-161 SM-3 Block 2, pocisków manewrujących Hyunmoo IIIC, rakietotorped ZOP RedShark.
Ponadto niszczyciel jest uzbrojony w armatę Mk 45 Mod 4 kalibru 127 mm o długości lufy 62 kalibry, 2 artyleryjskie zestawy przeciwrakietowe Mk 15 Mod 25 Phalanx Block 1B Baseline 2 kalibru 20 mm, wyrzutne 8 pocisków przeciwokrętowych SSM-700K Haeseong i 2 dwie trzyrurowe wyrzutnie torped ZOP K745 BlueShark.Okręty dysponują dwoma śmigłowcami pokładowymi typu SH-60 lub AW159 Wildcat wraz z hangarem dla nich.
Budowa nowych niszczycieli jest odpowiedzią na gwałtowny rozwój marynarki wojennej chin oraz rosnące możliwości rakietowe Korei Północnej. Jest też przykładem systematycznej i konsekwentnej rozbudowy potencjału koreańskiego przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego, możliwej dzięki znaczącym nakładom na obronność ponoszonych przez Koreę Południową.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.