Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, w ramach programu MIECZNIK, podpisało porozumienie z koncernem MBDA, dotyczące wyposażenia przyszłych trzech fregat w system obrony powietrznej Sea Ceptor. Ten innowacyjny system został zaprojektowany do skutecznej ochrony jednostek morskich przed szeregiem współczesnych zagrożeń, w tym naddźwiękowymi rakietami przeciwokrętowymi oraz bezzałogowymi systemami nawodnymi.
Kontrakt na systemy Sea Ceptor, jest następstwem szeregu strategicznych porozumień zawartych pomiędzy MBDA a Polską, dotyczących rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM firmy MBDA. Polska skorzysta z interoperacyjności pocisku CAMM, zaprojektowanego specjalnie dla wyrzutni lądowych i morskich, wykorzystując zakupione już rakiety do uzbrojenia Mieczników.
W skład Sea Ceptora wejdzie podsystem PDLT (Platform Data Link) z dwiema antenami, zapewniający jednoczesną (wielokanałową) dwukierunkową łączność radiową z wszystkimi pociskami w locie, zmierzającymi do swoich celów.
Sea Ceptor wykorzystuje pocisk CAMM z aktywną głowicą radiolokacyjną, która działa w poszukiwaniu celu i ataku, przez co rakieta nie wymaga podświetlenia celu systemem radiolokacyjnym okrętu, jak starsze pociski naprowadzane półaktywnie, a jedynie współdziałania z linkiem PDLT, którym uaktualniane są dane o położeniu obiektu ataku. Dzięki temu, jak też metodzie „zimnego” startu pionowego i odpowiedniej sekwencji strzelania, system ma bardzo krótki czas reakcji i nadaje się do zwalczania szybkich, manewrujących pocisków przeciwokrętowych. CAMM będą odpalane z wyrzutni Mk 41 VLS Strike Length (cztery moduły po osiem komór), a dzięki wkładkom quad-pack, mieszczącym cztery pociski w komorze, jednostka ognia może wynieść aż 128 rakiet. Dane o celach dla CAMM-ów będą pochodziły z radarów Sea Master 410 lub NS50.
Fot. PGZ SA
Nowoczesny, warstwowym systemem obrony powietrznej na MIecznikach. Jego rdzeniem będą pociski CAMM z aktywną głowicą naprowadzającą.
W ramach programu NAREW, MBDA ściśle współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową, mając na celu rozwój suwerennego potencjału rakietowego w Polsce. Ta synergia przyczynia się do transferu kluczowej wiedzy i technologii od MBDA. Wykorzystanie rakiet z rodziny CAMM w strategicznych programach takich jak PILICA+, NAREW oraz MIECZNIK, nie tylko przynosi Polsce istotne korzyści obronne, ale również wspiera rozwój rodzimego przemysłu obronnego, tworząc wysoko kwalifikowane miejsca pracy. Umowa dotycząca systemu Sea Ceptor dla programu MIECZNIK, w połączeniu z inicjatywami w ramach programów NAREW i PILICA+, podkreśla głęboką współpracę strategiczną między PGZ a MBDA. Wspólne prace nad rozwojem nowej wersji rakiety CAMM o zasięgu ponad 100 km są kolejnym krokiem w tej ważnej współpracy.
Po podpisaniu kontraktu na dostawę silników w grudniu, obecna umowa stanowi kolejny istotny krok w procesie kompletowania wyposażenia fregat MIECZNIK. Zapewnienie tych kluczowych elementów, w tym zaawansowanego systemu Sea Ceptor, znacząco podnosi wartość bojową tych jednostek.
System CAMM, jako zaawansowana technologia rakietowa, zyskał uznanie i został wybrany przez liczne siły zbrojne na świecie do tworzenia najnowocześniejszych morskich i lądowych systemów obrony powietrznej. Do grona państw korzystających z tej technologii należą Polska, Wielka Brytania, Włochy, Kanada, Brazylia, a niedawno dołączyła do nich również Szwecja, potwierdzając globalne zaufanie do potencjału obronnego oferowanego przez rodzina rakiet CAMM.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.