Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Mimo trwającego dialogu nuklearnego Stanów Zjednoczonych z Teheranem, napięcie wokół Bliskiego Wschodu wyraźnie narasta. W środę sekretarz obrony USA Pete Hegseth bez ogródek ostrzegł Iran, że wspieranie bojowników Huti nie pozostanie bez odpowiedzi. Waszyngton wyraźnie sygnalizuje, że nawet trwające rozmowy nie wykluczają równoległych działań odstraszających.
W artykule
W środę Pete Hegseth, sekretarz obrony USA, ostrzegł Iran przed konsekwencjami wspierania Huti, mimo że Stany Zjednoczone wznowiły rozmowy z Teheranem na temat programu nuklearnego. Do tej pory odbyły się trzy rundy pośrednich rozmów, w których pośredniczył Oman, a czwarta planowana jest w Rzymie. Hegseth podkreślił, że USA są świadome działań Iranu i odpowiedzą militarnie w wybranym przez siebie czasie i miejscu.
Na platformie X Hegseth napisał: „Wiadomość do IRANU: Widzimy wasze LETALNE wsparcie dla Huti. Wiemy dokładnie, co robicie. Dobrze wiecie, do czego zdolne jest wojsko USA – i zostaliście ostrzeżeni. Poniesiecie konsekwencje w czasie i miejscu wybranym przez nas.”.
https://t.co/DKl55mmFaT pic.twitter.com/vsVttencfH
— Pete Hegseth (@PeteHegseth) May 1, 2025
Hegseth później udostępnił wiadomość prezydenta Trumpa z marca, w której prezydent zapowiedział pociągnięcie Iranu do odpowiedzialności za wszelkie ataki przeprowadzone przez Huti.
Iran utrzymuje, że Huti działają niezależnie. Grupa ta kontroluje północny Jemen i atakuje żeglugę na Morzu Czerwonym w solidarności z Palestyńczykami.
Stany Zjednoczone przeprowadziły ponad 1000 ataków na cele Huti od marca, w odpowiedzi na nasilone ataki tej grupy. W ostatnich tygodniach amerykańskie siły zbrojne zwiększyły swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Pentagon rozmieścił sześć bombowców B-2 na wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim, co według ekspertów jest strategicznym posunięciem w kontekście działań w regionie.
Ponadto, Stany Zjednoczone mają obecnie rozmieszczone dwa lotniskowce na Bliskim Wschodzie: USS Harry S. Truman oraz USS Carl Vinson. Oba okręty uczestniczą w operacjach przeciwko Huti, a ich obecność ma na celu wzmocnienie działań wojskowych w regionie.
W ramach tych działań, amerykańskie siły zbrojne przeniosły również systemy obrony powietrznej z Azji do regionu Bliskiego Wschodu, co ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych w obliczu potencjalnych zagrożeń.
Mimo, że zarówno Teheran, jak i Waszyngton deklarują chęć prowadzenia rozmów dyplomatycznych, pozostają daleko od porozumienia w sporze, który trwa od ponad dwóch dekad. Prezydent Trump w wywiadzie dla magazynu Time na początku tego miesiąca powiedział: „Myślę, że zawrzemy porozumienie z Iranem”, ale powtórzył groźbę podjęcia działań zbrojnych przeciwko Iranowi, jeśli dyplomacja zawiedzie.
Ostrzeżenie sekretarza obrony USA, Pete’a Hegsetha, wobec Iranu oraz intensyfikacja działań wojskowych w regionie Bliskiego Wschodu wskazują na rosnące napięcia między oboma krajami. Mimo trwających rozmów dyplomatycznych, Stany Zjednoczone przygotowują się na ewentualne scenariusze militarne, co może wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji w regionie.
Źródło: Reuters/MD
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.