W odpowiedzi na zagrożenie ze strony rebeliantów Huti, USA skutecznie strąciły pocisk przeciwokrętowy wystrzelony w kierunku niszczyciela rakietowego USS Laboon (DDG-58). Incydent miał miejsce 14 stycznia nad wodami Al-Hudajdy i stanowi kolejny przejaw napięć w regionie, podkreślając jednocześnie zdolności obronne USA.
Szczegóły dotyczące typu myśliwca oraz przynależności okrętu wojennego pozostają tajne, co dodaje sprawie nutę tajemniczości. Zdarzenie to nie spowodowało żadnych uszkodzeń ani ofiar, jednak stanowi kolejny rozdział w eskalującym konflikcie w regionie.
W wyniku szybkiej i skutecznej reakcji obronnej amerykańskiego myśliwca, który zestrzelił pocisk przeciwokrętowy wystrzelony przez Huti, niszczyciel USS Laboon uniknął bezpośredniego trafienia. Dzięki temu, mimo potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, nie odnotowano żadnych uszkodzeń zarówno w strukturze okrętu, jak i w jego systemach operacyjnych.
Ponadto, co najważniejsze, załoga niszczyciela wyszła z tego incydentu bez szwanku, nie odnotowano żadnych obrażeń wśród personelu. To zdarzenie podkreśla wysoką gotowość i efektywność sił zbrojnych USA w zakresie obrony swoich jednostek przed zagrożeniami, jednocześnie świadcząc o skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
Atak na USS Laboon miał miejsce dwa dni po operacjach przeprowadzonych przez USA i Wielką Brytanię przeciwko celom Huti w Jemenie, obejmujących ataki na systemy radarowe, zakłady produkcyjne oraz składy amunicji.
Huti zapowiedzieli odwet za te ataki. Minister spraw zagranicznych Jemenu, Hisham Sharaf Abdullah, przekazał ONZ list protestacyjny przeciwko działaniom amerykańsko-brytyjskim.
Rzecznik Huti, Mohammed Abdulsalam, w serwisie społecznościowym X nazwał te ataki „rażącym naruszeniem suwerenności narodowej”. Podkreślił, że działania Ameryki przeciwko Jemenowi nie powstrzymają ich sił zbrojnych od realizacji zobowiązań religijnych, humanitarnych i moralnych wobec narodu palestyńskiego, w tym kontynuacji ataków na statki wroga zmierzające do portów okupowanej Palestyny, dopóki nie ustanie agresja i oblężenie Strefy Gazy.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.