W lutym Rosja była największym dostawcą LNG do Europy
Opublikowane:
5 marca, 2019
Fot. Shutterstock
Dostawy skroplonego gazu ziemnego z kierunku rosyjskiego osiągnęły w lutym rekordowo wysoki poziom, a Rosja w tym w miesiącu była największym eksporterem LNG do Europy, pisze specjalistyczny portal LNG World News, powołując się na dane Refinitiv Eikon.
W materiale LNG World News czytamy, że w lutym Rosja po raz pierwszy w historii była największym dostawcą błękitnego surowca w formie ciekłej do importowych terminali w Europie. Jednocześnie rosyjski eksport osiągnął rekordowy poziom od grudnia 2017 roku, kiedy uruchomiono eksportowy terminal Jamał LNG w rosyjskiej Arktyce.
Portal podaje, że kontrolowany przez koncern Novatek eksportowy terminal Jamał LNG w lutym 2019 roku dostarczył do europejskich terminali 19 ładunków skroplonego gazu. W sumie statki przywiozły z Rosji 1,41 mln ton LNG.
LNG World News podaje, że wzrost dostaw rosyjskiego skroplonego gazu do Europy wynikał ze spadku cen oraz popytu na LNG rynku azjatyckim, w związku z czym terminal Jamał LNG w lutym nie wysłał do Azji żadnego ładunku skroplonego surowca. Serwis przypomina, że sytuacja taka ostatni raz miała miejsce w maju ubiegłego roku.
W materiale czytamy też, że dostawy LNG do Europy ze Stanów Zjednoczonych były najniższe od listopada 2018 roku. Do terminali Starego Kontynentu przypłynęło tylko dziewięć statków z amerykańskim LNG. W sumie w lutym Amerykanie dostarczyli do Europy 0,64 mln ton skroplonego gazu ziemnego.
Z kolei Katar, który od października regularnie dostarcza do Europu 18-19 ładunków LNG miesięcznie, w lutym dowiózł do Europejskich terminali 18 statków ze skroplonym gazem. W sumie było 1,33 mln ton LNG. Dla porównania: w lutym ubiegłego roku Katar dostarczył do Europu 13 ładunków.
Poza tym w lutym tego roku dużo skroplonego gazu do Europy przypłynęło z Nigerii (16 ładunków) oraz Algierii (18 ładunków).
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.