Dzisiaj, 26 czerwca, w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się uroczysta ceremonia wodowania i chrztu przyszłego niszczyciela min ORP Jaskółka (604). Jest to czwarty okręt typu Kormoran II, zaprojektowany do poszukiwania i neutralizacji min morskich na wodach Bałtyku i Morza Północnego.
Wśród zgromadzonych na ceremonii byli Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który poinformował, że dowodzenie siłami zbrojnymi przechodzi reformę i wkrótce Marynarka Wojenna RP będzie mogła składać meldunki Dowódcy Marynarki Wojennej. Obecny był również prezes stoczni Remontowa, Dariusz Jaguszewski, który w rozmowie z PAP podkreślił: „To już nie jest tylko niszczyciel min, ale jednostka wielozadaniowa o bardzo szerokim spektrum działania”.
„Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Jaskółka” – tymi słowami matka chrzestna jednostki, Pani Małgorzata Zdonek, żona byłego dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Krzysztofa Zdonka, oficjalnie ochrzciła najnowszy niszczyciel min Marynarki Wojennej RP.
Ceremonia ta stanowi kolejny ważny krok w realizacji programu modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, który rozpoczął się od cięcia blach 28 marca 2023 roku. Wodowanie ORP Jaskółka podkreśla sukces konsorcjum stoczniowego, w skład którego wchodzą PGZ Stocznia Wojenna, Remontowa Shipbuilding oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.
Fot. Bartosz Wein
Jest to również dowód na to, że budowa okrętów wojennych oraz modernizacja Marynarki Wojennej RP może być kontynuowana pomimo podziałów politycznych w naszym kraju. Liczymy na to, że będzie to doskonały przykład dla polityków przy realizacji programu MIECZNIK.
Niszczyciele min typu Kormoran II charakteryzują się zaawansowaną technologią i nowoczesnym wyposażeniem, w tym systemami hydrolokacyjnymi oraz bezzałogowymi pojazdami podwodnymi do wykrywania i niszczenia min. Kadłub okrętu, podzielony na dziewięć przedziałów wodoszczelnych, zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia. Napęd jednostki stanowią dwa silniki MTU, które napędzają pędniki cykloidalne Voith Turbo, zapewniając zarówno napęd, jak i precyzyjne sterowanie okrętem.
Okręty Kormoran II wyposażone są także w nowoczesny system uzbrojenia do samoobrony, w tym armatę morską AM-35 oraz zdalnie sterowane pojazdy podwodne do niszczenia min. ORP Jaskółka, wraz z innymi jednostkami, wzmocni zdolności Marynarki Wojennej RP w zakresie operacji przeciwminowych, stanowiąc istotne wsparcie dla NATO. Jednostka ta, została zbudowana ze stali amagnetycznej, co stanowi wyjątkowe rozwiązanie technologiczne w polskim okrętownictwie.
Budowa i wodowanie kolejnych okrętów tego typu to ważny krok w kierunku modernizacji technicznej polskich sił morskich i zwiększenia ich zdolności operacyjnych. Nowe niszczyciele min, wspierane przez zmodernizowane trałowce, zapewnią Polsce nowoczesne i efektywne siły przeciwminowe.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.