18 czerwca, w stoczni Ulsan koncernu stoczniowego HD Hyundai Heavy Industries (HHI), odbyło się uroczyste wodowanie i chrzest prototypowej korwety BRP Miguel Malvar. Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz wojskowych z Filipin i Republiki Korei.
W ceremonii uczestniczyli między innymi: filipiński Sekretarz Obrony Narodowej Atty. Gilberto C. Teodoro Jr, Podsekretarz ds. cywilnych, weteranów i rezerw Pablo M. Lorenzo, Podsekretarz ds. zakupów i zarządzania zasobami Salvador Melchor B. Mison Jr, Szef Sztabu Filipińskich Sił Zbrojnych generał broni Romeo S. Brawner oraz oficer flagowy Filipińskiej Marynarki Wojennej VADM Toribio D. Adaci Jr. Matką chrzestną okrętu została Monica Louise Prieto-Teodoro, żona Sekretarza Obrony Narodowej i specjalny wysłannik Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Korweta BRP Miguel Malvar to jednostka przeznaczona do prowadzenia działań bojowych na morzu. Charakteryzuje się długością 118,4 metra i szerokością 14,9 metra. Okręt ma prędkość ekonomiczną 15 węzłów oraz zasięg operacyjny wynoszący 4500 mil morskich (8330 km), co zapewnia jego zdolność do długotrwałych patroli i operacji na dużych odległościach.
Wyposażenie korwety obejmuje systemy uzbrojenia, w tym:
1 pionową 16-komorową wyrzutnię VL Mica dla pocisków przeciwlotniczych,
2 poczwórne wyrzutnie dla pocisków przeciwokrętowych,
35-milimetrowy system obrony bliskiego zasięgu DENEL
76-milimetrową armatę,
dwie potrójne wyrzutnie torped przeciw okrętom podwodnym.
Dzięki temu okręt może skutecznie wykrywać i zwalczać różnorodne cele powietrzne i nawodne, co czyni go kluczowym elementem w operacjach obronnych i ofensywnych filipińskiej marynarki wojennej. Systemy te zapewniają korwecie również zdolność do prowadzenia działań w ramach obrony przeciwlotniczej, zwalczania okrętów podwodnych oraz wykonywania misji patrolowych.
Nazwany na cześć filipińskiego działacza niepodległościowego i rewolucjonisty, generała Miguela Malvara, okręt przejdzie końcowe wyposażenie po czym zostanie poddany próbom morskim przed planowanym wejściem do służby dla Marynarki Wojennej Filipin w 2025 roku. Druga korweta, której stępkę położono 14 czerwca, zostanie zwodowana w grudniu tego roku, a jej dostarczenie przewidziane jest na przyszły rok.
W ramach programu modernizacji sił zbrojnych Horizon, filipiński rząd zamówił w HHI łącznie dziesięć okrętów, w tym dwie fregaty w 2016 roku, dwie korwety w 2021 roku oraz sześć okrętów patrolowych w 2022 roku. Kontrakty obejmują również naprawy i remonty (MRO) dwóch fregat typu Jose Rizal, dostarczonych w latach 2020-2021, co znacząco wspiera operacje filipińskiej floty.
Podczas ceremonii, filipiński Sekretarz Obrony Narodowej Atty. Gilberto C. Teodoro Jr. podkreślił znaczenie współpracy z Koreą w kontekście zapewnienia pokoju w regionie Indo-Pacyfiku oraz budowania strategicznych ram współpracy i zdolności obronnych Filipin. Dyrektor generalny HHI, Sang-Kyun Lee, wyraził wdzięczność za historyczne wsparcie Filipin podczas wojny koreańskiej i zadeklarował dalszą współpracę na rzecz rozwoju zdolności obronnych filipińskiej marynarki wojennej w ramach programu Horizon 3, który jest to trzecim etapem Programu Modernizacji Sił Zbrojnych Filipin (Revised Armed Forces of the Philippines Modernization Program, RAFPMP). Trwa on od 2023 roku i będzie realizowany do 2028 roku. Program ten koncentruje się na poprawie zdolności obronnych Filipin, szczególnie w kontekście obrony terytorialnej i obrony wybrzeża, w obliczu rosnących napięć z Chinami.
Podczas wczorajszego wydarzenia władze filipińskie podkreśliły również, że HHI aktywnie wspiera filipińskich pracowników zagranicznych. Z okazji Dnia Niepodległości Filipin zorganizowano w Ulsan specjalne wydarzenia, doceniając ich wkład w budowę korwety BRP Miguel Malvar.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.