Polskie Lobby Przemysłowe i Rada Budowy Okrętów podjęli działania zmierzające do ukazania istotnych korzyści w przypadku uzyskania zdolności współpracy pomiędzy systemem obrony powietrznej „Wisła” a komponentem okrętowym pozyskanym w ramach programu „Miecznik”.
W tym celu powstała prezentacja przygotowana przez prof. dr hab. Pawła Sorokę – koordynatora Polskiego Lobby Przemysłowego i sekretarza Rady Budowy Okrętów Sylwestra Pietrzaka na temat kompatybilności systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zainstalowanych na lądzie (programy „Wisła i Narew”) z systemami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na fregatach, których budowę niebawem zaczynają polskie stocznie (program „Miecznik”). W wersji skróconej została ona zaprezentowana podczas Ogólnopolskiej Konferencji pt.„Wyzwania i rozwój obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej” w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie w dniu 21 października 2021 r. Uczestniczyli w niej przeciwlotnicy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, pracownicy naukowi akademii wojskowych i przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego, zaangażowani w realizację programów „Wisła” i „Narew”.
Na łamach naszego portalu prezentujemy pełną wersję tej prezentacji. Jej celem jest podkreślenie wagi i znaczenia uzyskania zdolności współpracy pomiędzy systemem obrony powietrznej „Wisła” operującym na lądzie z okrętowym komponentem Obrony Powietrznej Polski, pozyskanym w ramach programu „Miecznik”. Wzmocni to obronę przestrzeni powietrznej Polski z kierunku północnego. Obecnie obrona powietrzna Polski na kierunku północnym jest słaba, stanowiąc swego rodzaju „miękkie podbrzusze” o szerokości niemal 400 km od strony naszego wybrzeża.
Polskie Lobby Przemysłowe oraz Rada Budowy Okrętów zaapelowała do wszystkich środowisk w Polsce, o daleko idące wsparcie w celu podjęcia wszelkich możliwych działań, mających na celu wzmocnienie systemu „Wisła” o komponent okrętowy. Pozwoli to stworzyć kompleksowy, bardzo nowoczesny systemu obrony powietrznej z uwzględnieniem obrony powietrznej Polski na kierunku północnym, jaki Siły Zbrojne RP dotąd jeszcze nie posiadały.
Źródło: Polskie Lobby Przemysłowe/Rada Budowy Okrętów