Sankcje na rosyjską ropę zmieniają układ sił na rynku ropy – ZEA zwiększają import z Rosji
Opublikowane:
8 marca, 2023
W wyniku sankcji nałożonych przez UE/G7, Rosja zredukowała swoje dochody eksportowe z ropy naftowej, co wpłynęło na zmianę tradycyjnych kierunków przepływu surowca. Od listopada 2022 roku około 1,5 miliona baryłek rosyjskiej ropy dotarło do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W celu zwiększenia swoich przychodów, Rosja obniżyła ceny ropy i produktów rafineryjnych, co jest jednym z wyników międzynarodowych sankcji. Ten trend może się utrzymać w przyszłości, ponieważ kraje Zatoki Perskiej, zwłaszcza ZEA, zwiększają importy rosyjskiej ropy, zwiększając tym samym swoją niezależność od tradycyjnych dostawców.
Rosnąca współpraca między Rosją a czołowymi producentami ropy naftowej w Zatoce Perskiej, takimi jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przyczyniła się do zwiększenia importu rosyjskiej ropy. Te kraje zdecydowanie sprzeciwiły się naciskom ze strony Stanów Zjednoczonych, by izolować Rosję i na skutek nałożonych zachodnich sankcji zastąpić jej dostawy.
W efekcie Rosja zyskała nowych partnerów handlowych, którzy zaczęli importować jej ropę w większych ilościach. Jednocześnie, z powodu nałożonych sankcji, Rosja sprzedaje ropę i produkty rafinowane po obniżonych cenach, co pozwala jej utrzymać konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.
Dane dotyczące śledzenia statków wskazują, że od listopada 2022 roku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostarczonych zostało około 1,5 miliona baryłek rosyjskiej ropy, przy czym wolumeny albo rosły, albo wzrastały od początku 2022 roku. Wysyłki zwiększyły się po kwietniu 2022 roku, z przerwą między lipcem a październikiem 2022 roku.
Arabia Saudyjska importuje pokaźne ilości rosyjskiego oleju opałowego do spalania w swoich elektrowniach, co umożliwia jej uwolnienie większej ilości ropy na eksport. Wcześniej, dostawy rosyjskiej ropy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich były rzadkie. Jednakże dzięki rosnącej współpracy między Rosją a czołowymi producentami ropy naftowej w Zatoce Perskiej, takimi jak Arabia Saudyjska i ZEA, obecnie import rosyjskiej ropy do tych krajów znacząco wzrósł. Te kraje oparły się naciskom USA, aby pomóc w izolacji Rosji i zastąpić rosyjskie dostawy po tym, jak zostały one objęte zachodnimi sankcjami.
Ponadto, Chiny, Indie oraz wiele krajów afrykańskich i innych krajów Bliskiego Wschodu również zwiększyło import rosyjskiej ropy i produktów rafineryjnych, mimo, że wiele krajów zachodnich zakazało lub zniechęciło do takich zakupów ze względu na nałożenie międzynarodowych sankcji na Rosję.
Zjednoczone Emiraty Arabskie podtrzymują współpracę z Rosją w ramach sojuszu światowych producentów, znanego jako OPEC+. Reuters raportował, że dane z systemu Eikon ship tracking pokazały, że w listopadzie 2022 roku ładunek rosyjskiej ropy dotarł do rafinerii Ruwais w ZEA, a na początku marca tego roku inny ładunek rosyjskiej ropy Urals przybył do hubu naftowego Fujairah.
W wyniku nałożonych przez Zachód sankcji na Rosję, kraje Zatoki Perskiej, zwłaszcza Zjednoczone Emiraty Arabskie, zwiększyły import rosyjskiej ropy naftowej, co może wskazywać na utrzymującą się tendencję w przyszłości.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.