We wtorek, 28 kwietnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji XXV rocznicy podniesienia bandery na okręcie rakietowym ORP Grom. Zgodnie z marynarską tradycją, z tej okazji na jednostce, wraz z podniesieniem bandery, podniesiona została wielka gala banderowa.
Podczas uroczystego apelu, w obecności szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów komandora Alberta Figata oraz dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora Grzegorza Muchy, odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy ORP Grom. W uroczystościach uczestniczyła załoga okrętu rakietowego.
ORP Grom to jedna z trzech jednostek rakietowych w Marynarce Wojennej. W 1999 roku był jednym z dwóch pierwszych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach natowskich po wstąpieniu Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt pięciokrotnie uczestniczył w największym przedsięwzięciu morskim organizowanym na Bałtyku w ramach Programu Partnerstwa dla Pokoju – ćwiczeniu BALTOPS.
Wielokrotnie brał także udział w ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz w kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym. ORP Grom odziedziczył imię po swoich wojennych i powojennych poprzednikach. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1937 roku i zasłynął udziałem w bitwie o Narwik. Podczas działań wojennych został zatopiony przez lotnictwo niemieckie. Drugi – został wcielony do służby w 1957 roku, wchodząc w skład 7. Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1973 roku został wycofany ze służby i zatopiony jako część falochronu w Helu. Obecnie służąca w składzie dywizjonu Okrętów Bojowych jednostka kontynuuje tradycje swoich poprzedników.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.