Gdynia to, zdaniem ekspertów opracowujących prestiżowy ranking FDI Global Cities of the Future 2021/2022, drugie najbardziej perspektywiczne dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych miast rozwijających się na całym świecie. Sukces w zestawieniu to zasługa wysokiego potencjału gospodarczego, dobrych warunków dla rozwoju biznesu, kapitału ludzkiego, dostępności czy poziomu jakości życia. Ten sam ranking ulokował na wysokim, piątym miejscu wśród miast średniej wielkości całe Trójmiasto, obok m.in. stolicy Bahrajnu, niemieckiego Dusseldorfu czy szwajcarskiego Zurychu.
To sukces w skali światowej, który stawia Gdynię wśród najlepszych miast ze wszystkich zakątków globu. W opublikowanym w połowie lutego branżowym rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 miasto zostało sklasyfikowane na wysokiej, drugiej pozycji w kategorii „FDI Strategy – Rising Cities” zarezerwowanej dla miast rozwijających się.
Najlepsi dla międzynarodowych inwestycji
Dla Gdyni oznacza to przede wszystkim, że jest aktualnie jednym z najlepszych na świecie miejsc dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych pod względem m.in. potencjału gospodarczego i biznesowego, kapitału ludzkiego, komunikacji czy efektywności finansowej. Wyżej pod kątem tych wskaźników oceniono jedynie znajdujące się w Irlandii Północnej miasto Derry i region miejski Strabane, a niżej – węgierskie Nyiregyhaza, brazylijskie Sao Carlos i serbski Zrenjanin.
To nie jedyne dobre wieści płynące z najnowszej edycji rankingu przygotowywanego przez związane z brytyjskim dziennikiem „The Financial Times” fDi Intelligence. W innej kategorii, „FDI Strategy – Mid-Sized and Small Cities” w czołowej piątce w skali całego świata, na podstawie tych samych wskaźników, znalazło się także Trójmiasto. Piąta lokata metropolii to docenienie wspólnego potencjału i wysiłku włożonego w rozwój całego regionu, który dziś jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną dla międzynarodowego kapitału.
Od lat w czołówce
Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy Gdynia jest wyróżniana w zestawieniach prowadzonych przez fDi Magazine. W pierwszej polskiej edycji rankingu w 2015 roku nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu w kraju pod względem potencjału gospodarczego, notując też wysokie pozycje w innych kategoriach. W późniejszych latach Gdynię trzykrotnie z rzędu nagradzano też tytułem „Polskiego Miasta Przyszłości” (Polish City of The Future). Gdynia została też wspólnie z Gdańskiem i Sopotem sklasyfikowana na 4. miejscu w 2020 roku w rankingu „The Tech Cities of the Future”, plasując się tuż za Londynem, Barceloną i Berlinem.
– Drugie miejsce w tegorocznym rankingu to ogromny sukces, na który wytrwale pracowaliśmy przez ostatnie lata. Zaledwie kilka lat temu udało nam się po raz pierwszy zaistnieć jako Gdynia w polskiej edycji rankingu, teraz miasto znajduje się już w globalnej czołówce i jest prezentowane wśród najbardziej znanych ośrodków miejskich z całego świata. To najlepsze świadectwo postępów, jakie zachodzą w mieście. Dziś Gdynia to niemal idealna lokalizacja dla nowoczesnego biznesu i dużych inwestycji. Co ważne, otrzymujemy wysokie noty zarówno samodzielnie, jako miasto rozwijające się w niesamowitym tempie, jak i w roli członka całej metropolii, którą udaje się budować i rozwijać dzięki konsekwentnej współpracy na szczeblu lokalnym – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
– Drugie miejsce Gdyni w tak prestiżowym rankingu przestaje już pomału dziwić. Już w 2012 roku zauważyliśmy szeroko rozumiany potencjał tego miasta i to dzięki niemu postanowiliśmy zainwestować w tej części Europy. Z naszego punktu widzenia kluczem do sukcesu z jednej strony jest kapitał ludzki, z drugiej zaś położenie. Gdynię odbieramy jako miasto bardzo przyjazne do pracy i spędzania wolnego czasu. Jeśli dodamy do tego rozbudowaną infrastrukturę transportową, która pozwoli na sprawne przemieszczanie się na bliższe i dalsze odległości, a także wartość dodaną w postaci metropolii, to wiemy, że decyzja podjęta kilka lat temu była właściwa i okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę – mówi Jakub Socała, dyrektor WNS Global Services, centrum usług dla biznesu w Gdyni.
Metodologia tworzenia rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 uwzględniała analizę szczegółowych danych dotyczących łącznie pięciu obszarów dla miast z całego świata: potencjału ekonomicznego (m.in. wskaźniki PKB, dane demograficzne, liczba patentów czy wskaźniki dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych), kapitału ludzkiego i stylu życia (dane dotyczące społeczeństwa, oświaty czy oczekiwanej dalszej długości trwania życia), efektywności kosztowej (struktura zarobków, koszty życia czy kwestie podatkowe), łączności (zarówno pod względem telekomunikacji, jak i infrastruktury lotniczej, portowej, drogowej czy kolejowej i transportu zbiorowego) i przyjazności dla biznesu (m.in. liczba firm w poszczególnych sektorach, ich proporcje, miejsca pracy i wskaźniki biznesowe).
Odpowiedzialny za opracowanie rankingu fDi Intelligence to portal zajmujący się zagadnieniami związanymi z rozwojem gospodarczym i inwestycjami na świecie. Należy do dziennika „The Financial Times”, będąc prestiżowym i opiniotwórczym wydawnictwem powszechnie czytanym przez międzynarodowe grono inwestorów.
Szersze omówienie rankingu i metodologii jego tworzenia znajduje się w dostępnym online magazynie fDi Intelligence na miesiące luty i marzec 2021 – dostępny pod tym adresem.
Źródło: gdynia.pl
Related Posts
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
- Brytyjski program FSS osiąga kluczowy kamień milowy
- Nowy atomowy okręt podwodny typu Virginia otrzymuje nazwę USS Atlanta
- Porozumienie ws. odszkodowania za katastrofę mostu w Baltimore
- Kuter US Coast Guard „Resolute” dostarcza do portu narkotyki o wartości 115 milionów dolarów
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.