RWE rozmawia z polskimi dostawcami o zamówieniach dla morskiej stacji transformatorowej

RWE kontynuuje dialog z polskimi podwykonawcami, zainteresowanymi udziałem w budowie farmy wiatrowej na Bałtyku. Drugi etap rozmów będzie dotyczyć morskiej stacji transformatorowej w którym wezmą udział przedstawiciele dostawcy sprzętu – Chantiers de l’Atlantique

Spotkanie z dostawcami usług i komponentów dla morskiej stacji transformatorowej, budowanej w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II odbędzie się w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto, przy ul. Jana Heweliusza 22, 23 czerwca 2022 r. w godzinach 9:00-16:00.

Przed nami kolejny etap realizacji projektu farmy F.E.W. BALTIC II. Rozpoczynamy przygotowania do budowy morskiej stacji transformatorowej. Organizując spotkanie na temat wymagań technicznych, specyfiki projektu i harmonogramu realizacji całego przedsięwzięcia, chcemy dotrzeć z informacjami do polskich firm zainteresowanych wsparciem RWE Renewables i generalnego wykonawcy tej części inwestycji. Liczymy, że perspektywa uczestnictwa rozwoju krajowego sektora offshore, zachęci rodzime podmioty do udziału w spotkaniu i współrealizacji jednego z pionierskich na polskim Bałtyku przedsięwzięć.

Jakub Budzyński, Stakeholder Manager w RWE Renewables

Jest to kolejne wydarzenie większego cyklu, obejmującego dialog z potencjalnymi podwykonawcami, którzy mogą zostać zaangażowani w budowę infrastruktury morskiej farmy wiatrowej RWE. Realizując projekt F.E.W. Baltic II, RWE znacząco przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki i zielonej transformacji energetycznej w naszym kraju.

Wydarzenie organizowane w samym centrum Gdańska będzie okazją do pozyskania szczegółowych informacji na temat realizacji morskiej stacji transformatorowej, wchodzącej 
w skład infrastruktury technicznej projektu F.E.W. Baltic II. Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji inwestycji, montaż stacji transformatorowej zaplanowano na rok 2025, a farma wiatrowa RWE Renewables rozpocznie produkcję energii elektrycznej w 2026 roku. Po pełnym uruchomieniu, F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW będzie mogła wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby około 350 000 polskich gospodarstw domowych.

Podczas spotkania zostaną przedstawione informacje i prezentacje dotyczące:

  • sposobu budowania łańcucha poddostawców oraz jego struktury;
  • harmonogramu kontraktu;
  • wymagań technicznych oraz kompetencyjnych, stawianych potencjalnym poddostawcom;
  • mechanizmu kontraktacji dostaw;
  • kultury współpracy z RWE Renewables oraz generalnym wykonawcą.

W spotkaniu udział wezmą zarówno przedstawiciele inwestora – RWE Renewables, jak i generalnego wykonawcy kontraktu, dostawcy morskiej stacji trafo – Chantiers de l’Atlantique.

To kolejne spotkanie z potencjalnymi firmami współpracującymi, na którym tym razem przedstawimy specyfikę realizacji morski stacji transformatorowej – jednego z kluczowych elementów przyszłej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.

Spotkanie z dostawcami usług odbędzie się w formule otwartego dialogu, realizowanego na partnerskich zasadach, umożliwiającego swobodną wymianę informacji oraz pozyskanie bezcennych kontaktów i relacji. To szczególnie ważne dla podmiotów, które planują skuteczne wejście do sektora offshore wind. Chcemy zaprosić te polskie firmy, dla których będzie to okazja do zdobycia cennej wiedzy w zielonym segmencie energetyki.

Jakub Budzyński, Stakeholder Manager w RWE Renewables

Rejestracja online dostępna jest na stronie internetowej.

Miejsce i termin spotkania:

Gdańsk, Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto, ul. Jana Heweliusza 22

23.06.2022 r., start: godz. 9:00, koniec: godz. 16:00

Źródło: RWE

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Pierwszy OPV nowej generacji dla Marine nationale zwodowany

    Pierwszy OPV nowej generacji dla Marine nationale zwodowany

    5 lutego w stoczni Piriou w Concarneau na wodę trafił Trolley de Prévaux – pierwszy z dziesięciu pełnomorskich okrętów patrolowych (OPV) nowej generacji przeznaczonych dla Marine nationale. To początek wymiany wysłużonych jednostek typu A69, które przez dekady pełniły służbę na wodach przybrzeżnych.

    Następca A69 i początek szerszego programu

    Nowe okręty, określane jako Patrouilleur Hauturier, mają przejąć zadania realizowane dotąd przez jednostki typu A69 (D’Estienne d’Orves), które w najbliższym czasie zostaną ostatecznie wycofane z linii. 17 listopada 2023 r. francuska Direction Générale de l’Armement podpisała kontrakt na siedem jednostek tego typu. Ich przekazywanie marynarce zaplanowano na lata 2027–2030. Trzy kolejne mają zostać dostarczone do 2035 r.

    Program realizuje konsorcjum trzech stoczni: Piriou (Concarneau), CMN z Cherbourga oraz Socarenam z Boulogne-sur-Mer. Za projekt i integrację systemów odpowiada Naval Group, natomiast wyposażenie w zakresie sensorów – radarów, stacji hydrolokacyjnych i systemów walki elektronicznej – zapewnia Thales.

    Harmonogram i kolejne jednostki OPV

    Budowę prototypu rozpoczęto 20 maja 2024 r., a położenie stępki nastąpiło 3 września 2024 r. Próby morskie zaplanowano na wrzesień bieżącego roku, natomiast przekazanie okrętu flocie – na kwiecień 2027 r. Wejście do służby przewidziano na 2028 r., a portem macierzystym będzie Brest.

    Równolegle powstają już kolejne jednostki: D’Estienne d’OrvesÉmilienne Moreau oraz Premier maître Yves Nonen. Cięcie blach pod ich budowę odbyło się odpowiednio w styczniu, lutym i sierpniu 2025 r. Następne okręty otrzymają nazwy: Commandant DucuingQuartier maître AnquetilJeanne BohecAndrée BorrelÎle de Sein oraz Jacqueline Carsignol.

    Konstrukcja i przeznaczenie

    Nowe patrolowce zaprojektowano z myślą o 35-letnim okresie eksploatacji i wysokiej dostępności – do 300 dni w roku. Przy wyporności około 2400 ton otrzymały kadłub o długości 92 m i szerokości 14,2 m. Spalinowo-elektryczny układ napędowy o mocy 2 × 3850 kW ma zapewnić prędkość maksymalną 21 węzłów. Zasięg określono na 6000 mil morskich przy prędkości ekonomicznej 12 węzłów, a autonomiczność – na 30 dni.

    Załoga na okręcie ma liczyć 54 marynarzy, z możliwością przyjęcia dodatkowych 30 osób personelu zadaniowego. Oznacza to wyraźne nastawienie na elastyczność użycia – od zadań patrolowych, przez ochronę żeglugi i morskiej infrastruktury, po wsparcie operacji specjalnych.

    Uzbrojenie obejmie armatę 40 mm RAPIDFire oraz zestaw przeciwlotniczy SIMBAD-RC z pociskami MISTRAL 3. Okręty otrzymają hangar i pokład lotniczy przystosowany do przyjęcia śmigłowca H160M Guépard oraz bezzałogowych statków powietrznych, w tym Airbus VSR700. Przewidziano także wnęki dla dwóch półsztywnych łodzi RHIB o długości 8,5 m.

    O potencjale tych jednostek nie decyduje jednak wyłącznie uzbrojenie. Równie istotne są systemy dowodzenia i rozpoznania. System walki SETIS-C, radar Thales NS54 z anteną aktywną (AESA) oraz kadłubowa stacja hydrolokacyjna Bluewatcher pokazują, że nie są to wyłącznie klasyczne okręty patrolowe. Ich konfiguracja pozwala na realizację zadań dozoru morskiego, osłony baz oraz wsparcia sił morskich, w tym ochrony rejonów operowania francuskich okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi.

    Francuska konsekwencja w uzupełnianiu floty

    Francuski program budowy OPV wpisuje się w szerszą modernizację Marine nationale. Paryż nie odnawia wyłącznie fregat i dużych okrętów bojowych. Równolegle wzmacnia segment jednostek odpowiedzialnych za codzienną obecność na morzu – tam, gdzie zaczyna się większość realnych problemów.

    Jeszcze niedawno OPV postrzegano jako okręty drugiego planu. Dziś widać wyraźnie, że to one najczęściej są pierwsze na miejscu zdarzenia. To one prowadzą dozór, reagują na incydenty i pokazują banderę w rejonach, gdzie sytuacja bywa niejednoznaczna. Fregata jest narzędziem wysokiej intensywności natomiast OPV to narzędzie stałej obecności na wodach przybrzeżnych.

    To, co robi dziś Francja, dobrze pokazuje, że OPV nie wracają do łask z powodu mody. Paryż nie kupuje ich „zamiast” większych okrętów, lecz traktuje je jako uzupełnienie całej floty. Równolegle modernizuje komponent odstraszania podwodnego i buduje jednostki, które mają być na morzu każdego dnia.

    Nie chodzi o jeden efektowny kontrakt. Chodzi o to, by flota działała jako całość – od lotniskowca, przez okręty podwodne i fregaty, po patrolowce pilnujące codziennego porządku na wodach przybrzeżnych.