Kryzys na Tajwanie: Aktualne wydarzenia i ich wpływ na sytuację w regionie
Opublikowane:
28 lutego, 2023
Tajwańska polityka jest w dużej mierze spleciona z niepodległością. Idea bycia niepodległym jest często wykorzystywana przez polityków jako strategia odwrócenia uwagi od innych kwestii. Wraz ze spadkiem popularności prezydenta Tajwanu i jego aprobaty, wzrasta retoryka dotycząca niezależności od Chin.
Obecny stan rzeczy w regionie będzie miał duże znaczenie dla tajwańskiej polityki, zwłaszcza podczas wyborów prezydenckich w 2024 roku. W okresie wyborów krajowych „kandydaci są zmuszeni” do zajęcia stanowiska w kwestii niepodległościowo-unifikacyjnej.
Możliwość wystąpienia konfliktu może doprowadzić do polaryzacji politycznej pomiędzy zwolennikami niepodległości i grupami pro-pijskimi. Może to nastąpić na linii partii politycznych z prounifikacyjnym nacjonalistycznym Kuomintangiem (KMT), który odwołuje się do starszych wyborców. Jest to ważne, ponieważ osoby w starszym wieku wydają się być bardziej skłonne do poparcia zjednoczenia.
Niektórzy komentatorzy twierdzą, że identyfikowanie się z Tajwanem (a nie z Chińczykami) nie musi przekładać się na poparcie dla niepodległości. Zwracają oni uwagę, że poparcie wzrosło jedynie z 23,1% w 2008 roku do 23,8% w 2014 roku, przy czym 80% do 90% mieszkańców Tajwanu preferuje status quo.
Dzieje się tak pomimo silnego wzrostu osób identyfikujących się jako Tajwańczycy z 20% całej populacji w 1992 roku, do 39% w 2000 roku i do 55% w 2010 roku. Niemniej jednak tożsamość narodowa i relacje między Chinami a Tajwanem doprowadziły w przeszłości do „gorzkich podziałów”.
Starsi wyborcy są potomkami chińskich nacjonalistów, ale urodzili się lub dorastali na Tajwanie w czasie brutalnych dekad stanu wojennego, więc mogą być bardziej sceptyczni co do zaangażowania tajwańskich polityków w wartości demokratyczne. Według niektórych danych w 2022 r. poparcie dla zjednoczenia z Chinami wynosiło do 12%, prawdopodobnie dlatego, że wyborcy wierzyli, iż siła gospodarcza i światowa potęga Chin przyniosą korzyści Tajwanowi.
Niektórzy politycy wykorzystują podziały między lobby prochińskim a lobby niepodległości Tajwanu do realizacji własnych interesów, a tym samym zwiększają nieufność społeczeństwa do procesów demokratycznych i sposobu sprawowania władzy. Nasila to nietolerancję i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przemocy poprzez podsycanie gniewu społeczeństwa i jego podziałów w konkretnych kwestiach.
Osoby w młodszym wieku są bardziej skłonne do przyjęcia niepodległościowych poglądów, które w przeszłości prowadziły do „wrogich” postaw politycznych wobec Chin. Ogromny podział i związane z nim emocje mogą nawet przejawiać się w tym, że rodzice są przeciwni temu, by ich dzieci wychodziły za mąż za ludzi „zza miedzy”.
Mogą być też inne subtelniejsze efekty obecnego napięcia Pekin/Tajpej, na przykład takie, które mogą wynikać z reakcji na presję militarną. Pod koniec grudnia 2022 roku Tajwan ogłosił, że wydłuża obowiązkową służbę wojskową z czterech miesięcy do roku – która wcześniej została skrócona z ponad dwóch lat – z powodu rosnącej presji ze strony Pekinu.
Niewykluczone, że pobór wojskowy może mieć niezamierzone konsekwencje. Badania w Szwecji i Argentynie wykazały, że pobór ma negatywny wpływ społeczny poprzez znaczne zwiększenia prawdopodobieństwa i liczby przestępstw popełnianych po zakończeniu służby wojskowej wśród osób pochodzących z mniej zamożnych klas społecznych.
Pobór wojskowy może również opóźnić wejście na rynek pracy niektórych młodych ludzi, zmniejszając tym samym ich szanse na rynku pracy. Taki efekt, w perspektywie długoterminowej, może mieć istotne konsekwencje dla dobrobytu gospodarki, na przykład poprzez obniżenie poziomu rozwoju umiejętności niezbędnych do utrzymania wydajności.
Obecne napięcie Pekin/Tajpej może mieć różne skutki, w tym zwiększoną presję militarną i ryzyko wystąpienia konfliktu. Ostatnio Tajwan wydłużył obowiązkową służbę wojskową z czterech miesięcy do roku, co może prowadzić do niezamierzonych konsekwencji. Tajwańska polityka jest złożona i podzielona, ale ma ogromne znaczenie dla regionu i całego świata.”
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.