Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Baltops 24, najważniejsze morskie ćwiczenie NATO, rozpoczęło się wczoraj (5 czerwca) w Kłajpedzie na Litwie. 4 maja nasze okręty wyszły z portów wojennych w Gdyni i Świnoujściu, by dołączyć do międzynarodowych manewrów na Morzu Bałtyckim.
W manewrach bierze udział ponad 50 okrętów, 45 śmigłowców i samolotów oraz 9000 żołnierzy. W tegorocznej edycji uczestniczą wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP, w tym jednostki 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
W artykule
ToggleBaltops 24 to kluczowe ćwiczenie NATO w regionie Morza Bałtyckiego, które odbędzie się w dniach 5-22 czerwca. Wśród uczestników znajdziemy 20 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Warto zauważyć, że choć Szwecja uczestniczy w ćwiczeniach BALTOPS od ponad dekady, w tym roku po raz pierwszy weźmie w nich udział jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania będą prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.
BALTOPS pozostaje kluczowym poligonem doświadczalnym Sojuszu, mającym istotne znaczenie dla doskonalenia interoperacyjności między sojusznikami na Morzu Bałtyckim i w jego okolicach.
Okręty @MarWojRP⚓️?? wyszły z portów @MiastoGdynia i Świnoujście obierając kurs na Kłajpedę. Tym samym marynarze rozpoczynają udział w największym w tym roku ⚔️?️ ćwiczeniu na Bałtyku – #Baltops24.?
— Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy (@MarWojRP) June 4, 2024
?3 FO i 8 FOW#3FO #8FOW #MWRP #StrongerTogether #WeAreNATO pic.twitter.com/LxCjruF2Qq
Polska Marynarka Wojenna wystawia na ćwiczenia takie jednostki jak fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, zbiornikowiec ORP Bałtyk, trałowiec ORP Necko oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań. ORP Gen. K. Pułaski będzie współpracować z okrętami hiszpańskimi ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, duńskim HDMS Peter Willemoes, francuskim FS Auvergne oraz niemieckim FGS Rhön.
Podczas ćwiczeń, okręty będą prowadzić różnorodne operacje, w tym integrację obrony przeciwlotniczej, zwalczanie okrętów podwodnych, działania przeciwminowe, zaopatrywanie okrętów na morzu oraz operacje desantowe. Ważnym elementem będzie współpraca z lotnictwem morskim oraz realizacja scenariusza symulowanego konfliktu między fikcyjnymi państwami.
Szereg epizodów zostanie zrealizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie między innymi odbędą się skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny. Scenariusz ćwiczenia przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny.
Baltops 24 to ćwiczenie mające na celu zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO oraz potwierdzenie roli Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa. Manewry te podkreślają zaangażowanie NATO w bezpieczeństwo regionu oraz wspólną obronę wszystkich krajów członkowskich.
Today, 30 NATO Ships sailed alongside eachother to kick off the underway portion of #BALTOPS24 ?⚓️
— U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet (@USNavyEurope) June 8, 2024
2️⃣0️⃣ Allies, 5⃣0️⃣+ ships, 8️⃣5️⃣+ aircraft, and 9️⃣0️⃣0️⃣0️⃣+ personnel, BALTOPS24 brings the largest assembled coalition of amphibious and mine countermeasure forces in BALTOPS history pic.twitter.com/jYKAB5wDv6
Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 roku w których początkowo brały udział wyłącznie siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku, w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju, zaproszone zostały także nowe państwa sojusznicze, w tym Polska. Obecnie ćwiczenie koncentruje się na wspólnych działaniach morskich, takich jak poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, wojna minowa, obrona powietrzna oraz operacje desantowe.
Ćwiczenie Baltops 24 jest koordynowane przez Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Flotę US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet). Współorganizatorem są również Morskie Siły Uderzeniowe i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO), z siedzibą w portugalskim Oeiras. Manewry, rozpoczęte wczoraj, potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.
Źródło: 8. FOW/MD
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.