Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Litwa i Łotwa podpisały umowę z fińską firmą Marine Alutech Oy Ab na zakup kutrów szturmowych. Celem tej współpracy jest wzmocnienie zdolności bezpieczeństwa obu krajów na wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego.
W artykule
7 kwietnia Krašto apsaugos resursų agentūra – litewska instytucja zakupów obronnych podległa Ministerstwu Obrony – oraz łotewskie Narodowe Centrum Logistyki i Zaopatrzenia podpisały z fińską firmą Marine Alutech Oy Ab umowę inicjującą program CFMAC (Common Future Multipurpose Attack Craft). Porozumienie otwiera pierwszy etap rozwoju nowych wielozadaniowych kutrów szturmowych, opartych na sprawdzonym projekcie Watercat M18.
Projekt konstrukcyjny, znany w fińskiej marynarce wojennej jako typ Jehu, wyróżnia się niewielkim zanurzeniem (1,1 m) oraz zastosowaniem napędu strugowodnego, umożliwiającego osiąganie prędkości ponad 40 węzłów. Dzięki temu jednostki mogą operować na akwenach przybrzeżnych i lagunowych, typowych dla Morza Bałtyckiego.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Litwy, Wilno pozyska dwa kutry CFMAC za łączną kwotę 22 mln euro. Pozostałe szczegóły dotyczące liczby jednostek dla strony łotewskiej nie zostały ujawnione.
Zgodnie z przeznaczeniem operacyjnym, jednostki będą użytkowane przez litewski Batalion Obrony Wybrzeża. Ich główny rejon działania obejmie rozciągający się od Zatoki Fińskiej po Zalew Kuroński pas litewskiego wybrzeża, w tym okolice granicy z Federacją Rosyjską.
Program CFMAC został zaprojektowany w sposób otwarty, co pozwala na dołączenie kolejnych państw zainteresowanych tego typu rozwiązaniami, o ile ich wymagania operacyjne będą spójne z założeniami projektu oraz zaakceptowane przez obecnych uczestników.
Jednostki zostaną uzbrojone w wyrzutnie kierowanych pocisków Spike NLOS od Rafael Advanced Defence Systems, zapewniające możliwość rażenia celów oddalonych nawet o 25 km. Otrzymają także zdalnie sterowane moduły ogniowe z wkm, a ich konstrukcja umożliwia realizację szeregu operacji – od transportu i desantu, przez ewakuację medyczną, aż po misje patrolowe, eskortowe, minowe i wsparcia ogniowego.
Nowe kutry znacząco zwiększą zdolności naszej marynarki do reagowania na zagrożenia w rejonie Bałtyku. To także dowód, że państwa bałtyckie, choć różnej wielkości i potencjału, potrafią tworzyć wspólne projekty obronne, przekładające się na realne bezpieczeństwo całego regionu.
Dovilė Šakalienė, minister obrony Litwy
Wspomniany format – zyskuje w ostatnich latach na znaczeniu również w kontekście morskiej współpracy obronnej. Chociaż Finlandia formalnie nie należy do tego grona, projekt CFMAC stanowi przykład szerszego, praktycznego partnerstwa w regionie, które może obejmować zarówno członków Inicjatywy, jak i państwa NATO.
Porozumienie z Marine Alutech to nie tylko zakup gotowych jednostek – to również szansa na długofalową współpracę przemysłową. Dla Litwy i Łotwy oznacza to możliwość pozyskiwania know-how w zakresie konstrukcji lekkich jednostek szturmowych. W dalszej perspektywie umożliwi to również rozwój zdolności technicznych związanych z ich utrzymaniem oraz modernizacją na poziomie krajowym.
Realizacja programu CFMAC wpisuje się w szerszą strategię rozwoju narodowych zdolności obronnych Litwy. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia na wschodniej flance NATO, Wilno zapowiedziało zwiększenie wydatków obronnych do poziomu 5–6% PKB w latach 2026–2030. Taki poziom inwestycji ma umożliwić realizację kluczowych programów zbrojeniowych oraz wzmocnić pozycję Litwy jako wiarygodnego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Źródło: The Defense Post/MD
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.