Morskie siły specjalne Norwegii są częścią światowej elity – nawet jeśli rzadko pojawiają się na wielu nieoficjalnych listach „najlepszych na świecie”.
Trenują i jeżdżą na misje razem z brytyjskimi oddziałami SAS i amerykańskimi Navy SEAL. Są też niewątpliwie pełnoprawnym i uznanym członkiem światowej elity morskich oddziałów specjalnych.
Priorytetowe traktowanie sił specjalnych jest strategicznym celem norweskiej polityki obronnej.
Siły specjalne są przede wszystkim zasobem krajowych sił zbrojnych przeznaczonych głównie do walki z terroryzmem. Jednocześnie, zarówno Grupa Sił Specjalnych (FSK), jak i Dowództwo Morskich Sił Specjalnych „Morscy Strzelcy” (MJK) uczestniczą w operacjach międzynarodowych. Pierwsze misje zaczęli w latach w latach 90-tych, od 2002 roku razem z międzynarodowymi siłami specjalnymi stacjonują w Afganistanie.
Początkowo jednostki FSK i MJK polowały na Al-Kaidę podczas operacji „Anaconda”. Wraz ze specjalnymi jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Danii, Niemiec i Turcji utworzyli tzw. Grupę zadaniową K-BAR. Od tego czasu norweskie siły specjalne uczestniczą w operacjach mających na celu aresztowanie kluczowych członków sieci terrorystycznych w Kabulu. Od 2007 roku głównym zadaniem FSK było stworzenie specjalnej jednostki w afgańskiej policji.
Po zakończeniu II wojny Światowej, Norweskie Siły Zbrojne (Forsvaret) utworzyły grupę, która mogła wykonywać misje związane z rozpoznaniem i działaniami dywersyjnymi przeciwko wrogim celom nawodnym i podwodnym.
Był to początek tego, co dzisiaj nazywane jest Grupą Strzelców Morskich (Marinejegerkommandoen).
Oddział powołany został w celu kompleksowego wykonywania zadań związanych z różnorodną działalnością operacyjną. Jednostka wykorzystywana jest m.in. do zwalczania terroryzmu, wsparcia oddziałów policyjnych oraz udziału w operacjach międzynarodowych.
Droga do oddziału Strzelców wiedzie zaś przez najcięższe wojskowe szkolenie w Norwegii.
W efekcie nasilania się problemów związanych z międzynarodowym terroryzmem oraz rozwojem norweskiej infrastruktury wydobywczej ropy i gazu na szelfie kontynentalnym, rząd Norweski w 1979 roku zadecydował o utworzeniu w siłach zbrojnych, specjalnych sił antyterrorystycznych. Zaowocowało to między innymi powstaniem tego, co nazywamy dzisiaj Grupą Sił Specjalnych (FSK).
FSK trenuje pod kątem wykonywania misji w ramach rozwiązywania krajowych i międzynarodowych sytuacji kryzysowych. Grupa wspiera oddziały policyjne m.in. w zabezpieczaniu infrastruktury wydobywczej ropy i gazu – rozlokowanych zarówno na lądzie jak i na morzu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.