Naukowcy alarmują: potrzebny specjalny model klimatyczny dla Arktyki
Opublikowane:
15 marca, 2023
Nieprecyzyjne modele klimatyczne? Nowe badanie naukowe przeprowadzone przez Uniwersytet w Göteborgu ujawnia, że obecnie stosowane modele klimatyczne przez ONZ-owski IPCC oraz inne organizacje nie są wystarczająco dokładne w przewidywaniu zmian klimatu w Arktyce.
Wyniki badań wykazały, że tempo ocieplenia w Oceanie Arktycznym będzie znacznie szybsze niż przewidywano. Według naukowców, modele klimatyczne nie są w stanie dokładnie przewidzieć konsekwencji zmian klimatu, ponieważ objętość wody i jej temperatura w prądach oceanicznych są zbyt niskie, a stratyfikacja Oceanu Arktycznego jest nieprawidłowa.
Jednym z głównych powodów, dla których prognozy modeli klimatycznych nie są dokładne, jest brak obserwacji w Arktyce. Z tego powodu, w tej części świata, modele klimatyczne wykorzystywane do prognozowania przyszłości Arktyki nie zostały tam skalibrowane w takim samym stopniu jak w innych regionach. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu sugerują, że aby uzyskać użyteczne prognozy, jak szybko topnieje arktyczny lód morski, konieczne jest ulepszanie modeli klimatycznych i pozyskiwanie twardych danych w Arktyce, co musi być priorytetem.
Arktyka jest ważnym regionem dla prognozowania intensywności globalnego ocieplenia, ponieważ lód morski przyczynia się do efektu albedo – białej powierzchni, która odbija światło słoneczne od planety. Bez lodu, do Ziemi docierałoby więcej promieniowania słonecznego. Według badań Céline Heuzé, klimatologa z Uniwersytetu w Göteborgu i głównego autora jednego z badań, modele klimatyczne nie doceniają konsekwencji zmiany klimatu, a stosunkowo ciepłe wody w regionach arktycznych są jeszcze cieplejsze i bliżej lodu morskiego. W związku z tym arktyczny lód morski będzie się topił szybciej niż przewidywano.
Céline Heuzé wyjaśnia, że aby uzyskać użyteczną prognozę, jak szybko topnieje arktyczny lód morski, konieczne jest ulepszanie modeli klimatycznych i pozyskiwanie twardych danych w Arktyce, co musi być priorytetem. Ogólnie rzecz biorąc, nie można używać tego samego modelu dla całej planety, ponieważ warunki znacznie się różnią. Lepszym pomysłem byłoby stworzenie specjalnego modelu dla Arktyki, który prawidłowo uwzględnia procesy zachodzące się w Oceanie Arktycznym i otaczających go obszarach lądowych.
To pozwoli naukowcom dokładniej przewidywać tempo topnienia lodu morskiego w Arktyce i jego wpływ na zmiany klimatu na całym świecie. Warto pamiętać, że Arktyka jest kluczowym obszarem dla prognozowania intensywności globalnego ocieplenia, a dokładne modele klimatyczne są niezbędne do podejmowania właściwych działań mających na celu ochronę naszej planety przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.