Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Zakończone 4 kwietnia ćwiczenia Dynamic Mariner/Flotex-25, prowadzone na wodach Zatoki Kadyksu oraz południowego wybrzeża Hiszpanii, były pierwszą okazją do operacyjnego wykorzystania prototypowego okrętu podwodnego S-81 Isaac Peral w strukturach NATO. Jednostka należąca do serii S-80 Plus, zbudowana przez Navantię, stanowi nową generację konwencjonalnych okrętów podwodnych (SSK) we flocie Armada Española.
W artykule
Manewry miały na celu weryfikację zdolności hiszpańskiej marynarki wojennej do dowodzenia siłami morskimi w warunkach konfliktu o średniej i wysokiej intensywności, z naciskiem na interoperacyjność w ramach sojuszniczych struktur reagowania. W Dynamic Mariner/Flotex-25 wzięło udział łącznie 30 jednostek nawodnych, dwa okręty podwodne, komponenty desantowe, lotnictwo morskie oraz około 4000 żołnierzy z dziewięciu państw NATO.
Jednocześnie ćwiczenia służyły jako element procedury certyfikacyjnej Kwatery Głównej Hiszpańskich Sił Morskich (Spmarfor), która od lipca 2025 r. przejmie obowiązki Dowództwa Komponentu Morskiego (MCC) Sił Odpowiedzi NATO (NRF).
Dla Armada Española była to również okazja do oceny sprawności nowo przyjętego do służby S-81 Isaac Peral – pierwszego w historii hiszpańskiego okrętu podwodnego zaprojektowanego i zbudowanego całkowicie przez hiszpański przemysł okrętowy.
Isaac Peral to pierwszy z czterech zamówionych przez Ministerstwo Obrony Hiszpanii okrętów typu S-80 Plus. Pozostałe jednostki serii to Narciso Monturiol (S-82), Cosme García (S-83) oraz Mateo García de los Reyes (S-84), których budowa realizowana jest w stoczni Navantia w Kartagenie.
Kadłub jednostki ma długość 80,81 m i szerokość maksymalną 11,68 m. Wyporność w zanurzeniu wynosi 2965 ton. Maksymalna prędkość podwodna oceniana jest na 20,5 węzła. Układ napędowy obejmuje trzy generatory diesla (po 1100 kW każdy), silnik elektryczny o mocy 3500 kW oraz rezerwowy system niezależny od powietrza (AIP) oparty na reformingu bioetanolu i ogniwach paliwowych (300 kW).
Zgodnie z założeniami taktyczno-technicznymi, jednostka przeznaczona jest do prowadzenia szerokiego spektrum działań podwodnych, w tym zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych, misji rozpoznawczych, osłony sił głównych oraz desantu i wsparcia operacji specjalnych.
Udział S-81 Isaac Peral w ćwiczeniach Dynamic Mariner/Flotex-25 stanowi pierwszy etap budowy gotowości operacyjnej jednostki. Natomiast w maju planowane jest ćwiczebne strzelanie torpedowe z tej jednostki do celu nawodnego, które zostanie przeprowadzone w rejonie Wysp Kanaryjskich w ramach Dnia Sił Zbrojnych Hiszpanii.
Warto przypomnieć, że udział Isaac Peral w ćwiczeniach NATO wpisuje się w szerszą strategię eksportową Navantii, która zabiega o udział w polskim programie Orka – dotyczącym pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP. Jak pisaliśmy wcześniej na naszym portalu, hiszpański koncern oferuje transfer technologii, wsparcie dla modernizacji polskich stoczni oraz szeroką współpracę przemysłową.
Zakończony debiut okrętu podwodnego S-81 w manewrach wielonarodowych stanowi nie tylko zwieńczenie sukcesu koncernu Navantia i hiszpańskiej marynarki wojennej, ale także jest czytelnym komunikatem dla decydentów i partnerów zagranicznych – w tym dla Warszawy.
Autor: Mariusz Dasiewicz
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.