ONZ wysyła ukraińskie zboże do dotkniętej suszą Etiopii 
Opublikowane:
1 września, 2022
Fot. US Embassy Tanzania/Twitter
Pierwszy masowiec przewożący pszenicę z Ukrainy do dotkniętej suszą Etiopii we wtorek wszedł do portu w Dżibuti – poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Jednostka Brave Commander z 23 tys. ton ziarna zostanie rozładowana w Dżibuti, po czym żywność zostanie przetransportowana do Etiopii. Wkrótce po nim przybędzie kolejny masowiec z 7 tys. ton pszenicy. Ziarno pozwoli wyżywić 1,5 miliona ludzi przez miesiąc.
Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) podaje, że w efekcie ekstremalnej pogody, gwałtownie rosnących cen żywności i konfliktów zbrojnych na świecie, że 82 miliony ludzi potrzebuje pomocy żywnościowej w dziewięciu krajach Afryki – Burundi, Dżibuti, Etiopii, Kenii, Rwandzie, Somalii, Sudanie Południowym, Sudanie i Ugandzie.
Ta dostawa jest pierwsza z wielu transportów i mamy nadzieję, że pozwoli WFP dostarczyć to ziarno do 1,53 mln ludzi w Etiopii i pokryć ich potrzeby na miesiąc. Musimy kontynuować dostawy żywności, aby ratować życie w całym regionie.
Michael Dunford, dyrektor WFP na Afrykę Wschodnią
Urzędnicy mają nadzieję, że udany transport zainspiruje prywatne firmy do rozpoczęcia wysyłki zboża z Ukrainy do Afryki Wschodniej. Rosnące ceny żywności na świecie i trudności w pozyskiwaniu funduszy od darczyńców zmusiły ONZ do zmniejszenia racji żywnościowych dla uchodźców i przesiedleńców.
Wśród nich jest 150 tys. uchodźców z Erytrei udzielających schronienia w Etiopii, z których wielu zostało wielokrotnie przesiedlonych w wyniku konfliktu na północy kraju, a których racje żywnościowe zostały w czerwcu obcięte do połowy zalecanej ilości.
Rosja i Ukraina dostarczają Afryce Wschodniej 90 proc. pszenicy.
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen nawozów i żywności, ponieważ Rosja zablokowała ukraińskie porty. Po nałożeniu sankcji na Rosję, wzrosły także ceny energii.
W zeszłym miesiącu ONZ i Turcja pośredniczyły w porozumieniu między Moskwą a Kijowem w sprawie odblokowania trzech portów na Morzu Czarnym, co umożliwiło wysłanie setek tysięcy ton ukraińskiego zboża do nabywców.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.