Na litewskich wodach terytorialnych dobiegła końca międzynarodowa operacja przeciwminowa pk. „Open Spirit 2022”. Łącznie 13 okrętów, 8 zespołów nurkowych podzielonych na dwie grupy, dzień i noc poszukiwały min oraz innych pozostałości po I i II wojnie światowej. Wśród nich, najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran wraz z zaokrętowaną na jego pokładzie Grupą Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców.
W ramach ćwiczenia, ORP Kormoran został przydzielony do II grupy, gdzie współpracował z zespołem okrętów przeciwminowych z Litwy, Łotwy oraz Estonii tzw. Baltronem. Pierwszą grupę natomiast stanowiły okręty wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 – SNMCMG1. Działania przeciwminowe zabezpieczane były przez dodatkowo zaokrętowaną Grupę Nurków Minerów.
Przez 2 tygodnie ORP Kormoran sprawdził obszar o powierzchni ponad 20 km kwadratowych używając do tego wyłącznie technik autonomicznych tj. pojazdów AUV GAVIA oraz AUV HUGIN. Okręt operował w rejonie, gdzie wedle źródeł historycznych i materiałów przekazanych przez organizatora po wojnie znajdowały się:- sowiecka linia min składająca się z ok. 50 min nieznanego typu z 1914 roku;- niemiecka linia min „Wartburg 3” składająca się z 368 min typu EMC oraz 600 ochraniaczy pól minowych typu SPB, postawiona w 1941 roku przez okręty Preussen, Skagerrak oraz Versailles. Wiele z tych obiektów zostało w przeszłości wytrałowanych podczas powojennych operacji oczyszczania wschodnich rejonów Morza Bałtyckiego.
Fot. 8. FOW
W trakcie trwania operacji polski okręt wykrył oraz sklasyfikował jako minopodobne 162 obiekty, z czego 18 stanowiły wózki niemieckich min kotwicznych głównie typu EMC i SPB. Do celów identyfikacji wykrytych obiektów przeprowadzono blisko 60 misji pojazdem podwodnym typu MORŚWIN. Grupa w skład której wchodziły: ORP Kormoran, LNS Jotvingis, ENS Admiral Cowan, LNS Kursis oraz LVNS Talivaldis przeszukała blisko 90 km kwadratowych, oznaczyła 349 obiektów, znalazła również 4 miny, które zostały zneutralizowane. Pokład niszczyciela min ORP Kormoran w trakcie udziału w operacji pk. „Open Spirit 2022” odwiedził dowódca Sił Morskich Litwy Komandor Giedrius Premeneckas. Polscy marynarze zaprezentowali nowoczesny sprzęt, który wykorzystują do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.
Open Spirit to coroczna operacja organizowana na przemian przez siły morskie Litwy, Łotwy i Estonii. Pierwsza raz została zorganizowana jeszcze pod koniec lat 90-tych. Jej głównym celem jest oczyszczanie morskich szlaków komunikacyjnych u wybrzeży państw bałtyckich z pozostałości po działaniach minowych z okresu I i II wojny światowej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.