Podpisanie umowy na budowę 12 niszczycieli min dla Belgii i Holandii
Opublikowane:
10 lipca, 2019
Francuskie konsorcjum Naval Group & Eca-Robotics Sasu uzyskało formalne potwierdzenie swojego sukcesu, jakim było wygranie postępowania na dostawy nowoczesnych niszczycieli min dla flot Beneluksu.
5 lipca w Brukseli podpisano umowę wartą ok. 2,2 mld EUR, na mocy której obie floty otrzymają w ciągu następnych 10 lat po sześć jednostek. Zastąpią one w służbie okręty typu Tripartite (znane w Belgii jako typ Flower a w Holandii jako Alkmaar) również będące owocem francusko-belgijsko-holenderskiego porozumienia. Tym razem Francja nie będzie jednak użytkownikiem nowych okrętów, a jedynie głównym ich wykonawcą. Swój duży udział w ich produkcji będzie miał przemysł belgijski i częściowo holenderski.
Sama realizacja programu znanego jako Common Replacement of Mine Counter Measure Capability, będzie realizowana przez podmiot Belgium Naval & Robotics, joint-venture francuskich firm zarejestrowane w Belgii i działające według lokalnego prawa. Oprócz okrętów spółka będzie odpowiedzialna za dostawę około 100 dronów, będących niezwykle ważnymi elementami zaprojektowanego systemu wykrywania i zwalczania min. Ich produkcja będzie zlokalizowana w całości w Belgii. Pierwszy okręt ma być dostarczony w roku 2023. Obsługą nowych niszczycieli min zajmie się Flanders Ship Repair z Zeebrugge.
Wybór nowych okrętów wojennych przeprowadzono łącząc wymagania i postępowania obu kupujących, chcąc uzyskać efekt skali zamówienia i zyskać lepsze warunki w negocjacjach z dostawcą. Podobne postępowanie toczy się w celu zakupu 4 nowych fregat dla obu flot z tym że liderem tego postępowania są Holendrzy. Oba przetargi pozwolą zatem na zaoszczędzenie wielu środków oraz ustalą wspólne standardy techniczne obu flot na następne 20-30 lat.
O wadze jaką wszystkie strony umowy, przywiązują do niej świadczy ranga osób zaangażowanych w jej podpisanie. Ze strony belgijskiej był to wicepremier i minister obrony Didier Reynders, ze strony holenderskiej sekretarz obrony Barbara Visser, oraz dyrektorzy Naval Group & Eca-Robotics panowie Hervé Guillou i Guénaël Guillerme.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.