Polska mobilizuje siły w celu zabezpieczenia infrastruktury krytycznej
Opublikowane:
26 maja, 2023
Fot. Okręty Wojenne NATO/COM SNMG1/Twitter
Przygotowując się na ewentualne ataki, rząd Polski intensyfikuje ochronę kluczowej infrastruktury krytycznej, takiej jak gazociąg Baltic Pipe, inne gazociągi, obiekty umożliwiające dostęp do portów, przeszłe morskie farmy wiatrowe oraz podmorskie sieci energetyczne i światłowodowe.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, został zatwierdzony przez Radę Ministrów. Polska podejmuje działania w celu zabezpieczenia kluczowej infrastruktury krytycznej, mając na uwadze jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.
Zasady te mają na celu zwiększenie zdolności polskiej armii do zwalczania zagrożeń terrorystycznych z morza i powietrza, które są poza zasięgiem środków dostępnych dla Ministra Spraw Wewnętrznych.
Zgodnie z sugerowanymi zmianami, minister obrony narodowej miałby prawo do podjęcia decyzji o zatopieniu wrogiego okrętu lub obiektu pływającego stwarzającego zagrożenie terrorystyczne. Takie rozwiązanie miałoby zastosowanie tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy zabraknie innych opcji reagowania.
Zakłada się, że konieczne środki przymusu bezpośredniego będą zastosowane tak, aby zminimalizować ryzyko dla osób postronnych, zminimalizować szkody dla osób, przeciwko którym zostały użyte te środki, oraz ograniczyć destrukcję wrogiego okrętu lub obiektu pływającego, innych jednostek i infrastruktury portowej. Zakres działań antyterrorystycznych na morzu ma zostać rozszerzony na całą powierzchnię polskich obszarów morskich.
Projekt również ureguluje procedury w przypadku ataku terrorystycznego przy użyciu obcego cywilnego statku powietrznego – możliwe będzie jego zniszczenie. Kancelaria Premiera zapewnia, że „Będzie to jednak możliwe tylko w ostateczności, gdy atakowi nie da się zapobiec innymi środkami, a na pokładzie samolotu nie ma osób lub są tylko osoby, które zamierzają wykorzystać statek do ataku terrorystycznego”.
Według szefa wywiadu NATO, Rosja aktywnie mapuje strategiczne systemy podmorskie, co zwiększa obawy o potencjalne ataki na infrastrukturę w Europie i Ameryce Północnej. David Cattler, asystent sekretarza generalnego sojuszu wojskowego ds. wywiadu i bezpieczeństwa, ostrzega, że „Rosja może atakować kable podmorskie i inną infrastrukturę krytyczną, próbując zakłócić życie na Zachodzie i uzyskać przewagę nad tymi krajami, które wspierają Ukrainę”.
Ujmując to w kontekście, kluczowe systemy jak podmorskie kable, które odpowiadają za aż 95% komunikacji internetowej oraz zgodnie z danymi NATO, każdego dnia umożliwiają przeprowadzenie transakcji finansowych o szacunkowej wartości 10 bilionów dolarów, bezsprzeczna staje się konieczność ich ochrony.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.