Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy w Gdańsku wraz z Dywizjonem Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej otwierają nowe horyzonty dla uczniów, oferując praktyki w ramach programu Branżowych Oddziałów Wojskowych. Ten innowacyjny projekt kształci przyszłych żołnierzy logistyków, łącząc praktyczną naukę zawodu z elementami szkolenia wojskowego.
W świecie, gdzie tradycyjne ścieżki edukacji i kariery są coraz częściej poddawane w wątpliwość, Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy w Gdańsku razem z Marynarką Wojenną RP wprowadzają rewolucyjny program praktyk. Program Branżowych Oddziałów Wojskowych (BOW), zainicjowany współpracą podpisaną 9 stycznia 2023 r. między Komendą Portu Wojennego Gdynia a dyrekcją szkoły, zapewnia unikatowe połączenie nauki zawodu z elementami wojskowymi, przygotowując uczniów do służby w Siłach Zbrojnych RP.
Praktyki, skierowane do uczniów I i III klasy, mają na celu nie tylko uzupełnienie praktycznej nauki zawodu, ale również przygotowanie młodych adeptów kariery żołnierza logistyka. Uczestnicy programu mają okazję zdobyć cenne doświadczenie na okręcie hydrograficznym ORP Arctowski oraz żaglowcu szkolnym ORP Iskra, gdzie oprócz szkolenia specjalistycznego, otrzymują podstawową wiedzę z zakresu szkolenia bojowego, wychowania wojskowego oraz komunikacji strategicznej.
Realizacja programu BOW nie tylko uzupełnia praktyczną naukę zawodu, wynikającą z podstawy programowej dla danego kierunku kształcenia zawodowego, ale również otwiera przed uczniami nowe perspektywy kariery. Resort obrony narodowej, poprzez ten program, ma na celu przygotowanie kandydatów na żołnierzy w obszarze szeroko rozumianej logistyki wojskowej, zwiększając tym samym ich szanse na podjęcie służby wojskowej w przyszłości.
Fot. kpt. mar. Damian Przybysz/3 FO
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych fachowców, takich jak kucharze, kierowcy, mechanicy, elektromechanicy, blacharze czy lakiernicy samochodowi, w Siłach Zbrojnych RP systematycznie wzrasta. Program BOW, obejmujący minimum 120 godzin zajęć praktycznych, realizowanych w patronackiej jednostce wojskowej wyznaczonej przez MON, jest odpowiedzią na te potrzeby. W ostatnim roku nauki uczniowie mają zagwarantowany czas na doradztwo zawodowe, co dodatkowo ułatwia ich przyszłe ścieżki kariery.
Inicjatywa ta stanowi przełom w myśleniu o edukacji i kariery, łącząc tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym szkoleniem wojskowym. Absolwenci programu Branżowych Oddziałów Wojskowych, po ukończeniu szkolenia podstawowego zakończonego przysięgą wojskową, będą gotowi do podjęcia wyzwań nowoczesnej służby wojskowej, co stanowi solidny fundament pod przyszłą karierę w obronie narodowej.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.