„USS Benfold (DDG 65), niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, wykonał rutynowe przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską 28 lipca (czasu lokalnego), przez wody międzynarodowe, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Przepłynięcie okrętu świadczy o zaangażowaniu USA w działania na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.” można przeczytać w oświadczeniu marynarki.
W trakcie kadencji prezydenta Joe Bidena na wodach Cieśniny regularnie pojawiają się niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke; od lutego siedmiokrotnie na wody wpływały USS John S. McCain, USS Curtis Wilbur oraz USS John Finn. Ostatni raz niszczyciel USS Curtis Wilbur pojawił się w tym regionie pod koniec czerwca.
Chociaż w zeszłym roku Chiny znacząco nasiliły aktywność wojskową wokół Tajwanu, w ostatnim czasie sytuacja uległa stabilizacji – w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) wlatują tylko pojedyncze samoloty. W środę jeden samolot Shaanxi Y-8 naruszył strefę od południowego zachodu. Było to szesnaste w tym miesiącu wtargnięcie samolotu ChRL w tajwańską strefę ADIZ. W lipcu nie odnotowano w niej natomiast większych grup myśliwców, do czego wielokrotnie dochodziło w ubiegłych miesiącach – ostatnie takie naruszenie miało miejsce w połowie czerwca, kiedy to ChRL ustanowiła nowy rekord i wysłała w tajwańską strefę ADIZ 28 samolotów.
Stany Zjednoczone uznawane są za głównego sprzymierzeńca Tajwanu na arenie międzynarodowej i są największym dostawcą uzbrojenia na wyspę. W środę resort obrony Tajwanu poinformował o podpisaniu jednej z umów na zasobniki rozpoznawcze TARPS, których koszt ma wynieść 343 miliony dolarów.
Autor: Aleksandra Bielakowska/PAP