Jak poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska, w trakcie drugiego dnia konferencji EkoSfera wiceminister Zyska zapewniał, że celem rządu jest „stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia zrównoważonych, pewnych i tanich dostaw energii w krajach Morza Bałtyckiego”.
Jak podkreślał, Bałtyk może odegrać znaczącą rolę w dążeniach do osiągnięcia neutralności klimatycznej i transformacji energetycznej.
„Polska dostrzega wiodącą rolę morskich farm wiatrowych w zapewnieniu zielonego wzrostu i ma zamiar znacząco kontrybuować w tym celu, rozwijając krajowe projekty morskich farm wiatrowych” – zaznaczył Zyska.
Przypomniał, że korzyści wynikające z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mogą dotyczyć wszystkich krajów regionu poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i kompleksowego łańcucha dostaw, w tym produkcji specjalistycznych komponentów i usług.
Wiceminister Zyska zapewniał również, że rząd stara się tworzyć najlepsze warunki do inwestowania w technologie wodorowe w Polsce. „W lipcu przedstawiciele resortu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego” – przypomniał.
Jak dodał, w styczniu rozpocznie się nabór wniosków w ramach programu „Zielony transport publiczny” z budżetem 1,3 mld zł na zakup autobusów elektrycznych oraz autobusów napędzanych wodorem. „Mamy nadzieję, że program będzie impulsem do rozwoju elektromobilności w Polsce” – podsumował pełnomocnik.
Źródło: PAP