Ukraina potwierdza zniszczenie korwety rakietowej Cyklon
Opublikowane:
22 maja, 2024
We wtorek, Sztab Generalny ukraińskiej armii potwierdził na platformie X, że rosyjska korweta rakietowa Cyklon została zniszczona u wybrzeży Krymu podczas nocnego ataku z 19 na 20 maja. Okręt, był wyposażony w pociski Kalibr, a do jego zatopienia użyto pocisków ATACMS.
Konsekwencje zniszczenia tej korwety dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
Cyklon, będący nową korwetą rakietową klasy Karakurt projektu 22800, był zdolny do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr. Rosyjskie ataki rakietowe miały znaczący wpływ na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, szczególnie niszcząc stacje transformatorowe. W odpowiedzi, Ukraina skoncentrowała się na eliminacji platform startowych tych pocisków. Ukraińskie ataki dronów i rakiet doprowadziły do zniszczenia jednej trzeciej Floty Czarnomorskiej, w tym dwóch z pięciu korwet projektu 22800.
Atak na Sewastopol
19 maja ukraińskie siły przeprowadziły atak rakietowy na Sewastopol, prawdopodobnie używając pocisków ATACMS. W ostatnich tygodniach skuteczność ukraińskich ataków na Krym znacząco wzrosła, dzięki dostawom ponad 100 pocisków o zasięgu 305 km oraz nieokreślonej liczby efektorów o zasięgu 165 km, od USA.
Ukraińskie ministerstwo obrony ogłosiło w niedzielę, że zniszczono rosyjski trałowiec projektu 266M Kowrowiec, o czym informowaliśmy na naszym portalu. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o trafieniu w korwetę rakietową Cyklon. Jednak ukraińska armia nie potwierdziła od razu tych informacji. Dopiero we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy uwzględnił w swoim codziennym komunikacie informację o uderzeniu na Cyklon, podając, że okręt został „zniszczony”.
Potwierdzenie zniszczenia korwety Cyklon
Już w poniedziałek rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej, Dmytro Płetenczuk, wspomniał o możliwym zniszczeniu jednostki. „Jeśli doniesienia o Cyklonie się potwierdzą, będzie to oznaczać, że na Krymie nie ma już żadnej rosyjskiej jednostki przenoszącej pociski manewrujące” – powiedział Płetenczuk w rozmowie z Radiem Swoboda.
Tego samego dnia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował, że obszar, gdzie cumowała korweta rakietowa Cyklon, wykazuje oznaki uszkodzeń. W pobliżu miejsca cumowania jednostki znajdował się statek ratowniczy i dźwig pływający – wszystko to wskazywało na działania ratunkowe po morskim incydencie.
Relokacja rosyjskich okrętów
Wszystkie pozostałe rosyjskie okręty rakietowe na Morzu Czarnym zostały przeniesione z Sewastopola do bezpieczniejszych portów na wschodzie, poinformował rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej, Władimir Pletenchuk. Rosja relokuje swoje jednostki z Krymu do Noworosyjska, daleko od ukraińskich szlaków żeglugowych w zachodniej części tego akwenu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.