„Mamy na wystawie bardzo wiele elementów zebranych od różnych osób i instytucji. Działo przeciwlotnicze, wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin, bardzo dużo elementów z torped, zarówno niemieckich, jak i sowieckich” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.
Na wystawie znalazły się także mundury polskiej i niemieckiej Marynarki Wojennej oraz wyposażenie nurków z II wojny światowej. Wśród eksponatów jest także oryginalna przedwojenna dokumentacja okrętu podwodnego ORP Wilk w języku francuskim, przekazana przez osobę prywatną z okolic Trójmiasta.
„To dla nas biały kruk, absolutny ewenement. Nie sądziłem, że tego typu rzeczy można mieć w domu” – powiedział Ostasz. Dodał, że pracownicy kołobrzeskiego muzeum proszą o przekazywanie podobnych pamiątek – zdjęć czy dokumentów.
Ciekawostką na wystawie może być m.in. toaleta z okrętu podwodnego, wypożyczona ze świnoujskiego Fortu Gerharda czy właz z okrętu. Na ekspozycji można też zobaczyć modele jednostek. „Nie jesteśmy w stanie pokazać tu okrętu podwodnego w całości – są to drobne fragmenty, ale widać, jak zostały dopracowane i dopieszczone przez wielu ludzi, żeby miały wartość ekspozycyjną” – powiedział dyrektor muzeum.
Wystawa „Podwodny pojedynek” w Muzeum Oręża Polskiego – Muzeum Miasta Kołobrzeg, zlokalizowanym w zabytkowym Pałacu Braunschweigów, będzie czynna do końca grudnia br.
Źródło: PAP