Marynarka Wojenna Brazylii z okrętem podwodnym Riachuelo
Opublikowane:
6 września, 2022
Budowa okrętów podwodnych w ramach programu S-BR jest realizowana przez Brazylijczyków przy pomocy technicznej francuskiej firmy Naval Group. Marynarka Wojenna Brazylii (Marinha do Brasil) wcieliła do służby okręt podwodny typu Riachuelo.
Marynarka Wojenna Brazylii a okrętami podwodnymi typu Riachuelo
Okręty podwodne typu Riachuelosą ulepszonym wariantem znanego typu Scorpène. Posiadają zaawansowane sensory oraz system zarządzania walką wykorzystujący nowoczesne i złożone algorytmy, które pozwalają okrętowi podwodnemu wykrywać i klasyfikować cele na dużych odległościach. S-BR ma również większą autonomię niż Scorpène, dzięki zmianie konstrukcyjnej polegającej na dodaniu środkowej sekcji w celu zwiększenia przestrzeni bytowej i pojemności zbiorników.
Program nacjonalizacji projektu zakwalifikował już około czterdziestu brazylijskich firm do produkcji komponentów okrętów podwodnych, w ponad stu projektach, z których główne to: produkcja zaworów do wody słonej przez firmę Micromazza, produkcja akumulatorów przez firmę NewPower oraz produkcja łożysk linii wałów przez firmę Miba.
Na potrzeby budowy brazylijskich konwencjonalnych okrętów podwodnych, a w przyszłości konwencjonalnie uzbrojonego okrętu podwodnego z napędem jądrowym Álvaro Alberto, w Itaguaí wybudowano kompleks marynarki wojennej, który posiada szereg obiektów, urządzeń i systemów specjalistycznych. Jest to jedna z najnowocześniejszych istniejących stoczni, dysponująca wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą oraz parku przemysłowego wyposażonego w sposób umożliwiający wykonanie różnych czynności związanych z produkcją, uruchomieniem i testowaniem budowanych jednostek. Wszystko to wymaga integracji zaawansowanych technologii, przestrzegania rygorystycznych norm i standardów jakości i bezpieczeństwa.
Szkolenie pierwszej załogi trwało około dwóch lat i czterech miesięcy i było podzielone na trzy etapy: wstępny, na lądzie i na pokładzie okrętu. W ramach szkolenia wstępnego załoga została poddana egzaminom teoretycznym. Opracowano również Plan Szkolenia Wstępnego, który realizowany był przez Centro de Instrução e Adestramento Almirante Áttila Monteiro Aché. Etapy szkolenia na lądzie i na pokładzie okretu przeprowadzili instruktorzy z Défense Conseil International, która jest firmą partnerską francuskiego Ministerstwa Obrony, odpowiedzialną za międzynarodowy transfer swojego wojskowego know-how do sił zbrojnych zaprzyjaźnionych państw.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.