Zapotrzebowanie na zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU: GAZ-SYSTEM uruchamia procedurę badania rynku
Opublikowane:
6 marca, 2023
Fot. Gaz-System
GAZ-SYSTEM ogłasza niewiążącą procedurę badania rynku, która ma na celu określenie zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU. Projekt ten zakłada budowę nowego Terminalu FSRU, który będzie umiejscowiony w rejonie Gdańska.
Zgodnie z założeniami Procedury Open Season z 2021 roku, Terminal FSRU będzie w stanie przeprowadzić proces regazyfikacji na poziomie około 6,1 mld m³ gazu rocznie.
Jest to ważny projekt, który przyczyni się do zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych w Polsce. GAZ-SYSTEM podejmuje kroki w celu zapewnienia stabilnego i bezpiecznego dostępu do gazu dla polskiego rynku, a budowa Terminalu FSRU jest kolejnym krokiem w tym procesie. W ramach procedury badania rynku, GAZ-SYSTEM zbada zapotrzebowanie na dodatkową zdolność regazyfikacyjną, aby lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb klientów.
Dotychczas wybudowano ponad 2000 km gazociągów przesyłowych, a w 2022 roku uruchomiono trzy kluczowe połączenia międzysystemowe z Litwą, Słowacją i Danią. Obecnie prowadzone są rozmowy w zakresie realizacji nowych połączeń transgranicznych z Czechami i Ukrainą. Dostęp do zwiększonych dostaw LNG poprzez Terminal FSRU w Gdańsku ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu. Prezes GAZ-SYSTEM, Marcin Chludziński podkreśla, że dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest dla spółki najwyższym priorytetem, dlatego też uruchamiają niewiążącą procedurę badania rynku.
Terminal FSRU – eksportowy potencjał
GAZ-SYSTEM uruchamia badanie rynku w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na LNG. Procedura niewiążącego badania rynku ma na celu oszacowanie poziomu zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU, a także na eksport zregazyfikowanego LNG do krajów takich jak Słowacja, Litwa, Dania, Niemcy, Czechy i Ukraina. Zakłada się, że dodatkowa zdolność regazyfikacji terminalu FSRU umożliwi regazyfikację na poziomie około 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie.
Wyniki badania rynku zostaną wykorzystane przez GAZ-SYSTEM w przyszłych pracach związanych z planowaniem inwestycji w infrastrukturę regazyfikacyjną oraz rozwojem sieci przesyłowej w Polsce. GAZ-SYSTEM zachęca do bezpośredniego dialogu z uczestnikami rynku i organizacji spotkań bilateralnych w celu omówienia przedmiotu procedury. Przeprowadzenie niewiążącego badania rynku ma na celu oszacowanie zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji terminalu FSRU, a także eksportem zregazyfikowanego LNG.
Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu rynku, wypełnij kwestionariusz i prześlij go w formie elektronicznej na adres: badanierynku@gaz-system.pl, nie później niż do dnia 20 marca 2023 r. Wszelkie pytania i korespondencję elektroniczną dotyczącą Procedury należy kierować na adres e-mail: badanierynku@gaz-system.pl .
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.