Zimowe szkolenie nurków minerów Marynarki Wojennej
Opublikowane:
23 lutego, 2024
Fot. GNM 12 i 13dTR
W ostatnich dwóch tygodniach, w zimowej scenerii Mrągowa, nad malowniczym Jeziorem Czos, odbyło się szkolenie nurków minerów i specjalistów inżynierii podwodnej Marynarki Wojennej. Skupienie na zdobywaniu umiejętności niezbędnych w operacjach podwodnych i wzmacnianiu ogólnej sprawności fizycznej, podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla gotowości operacyjnej i bezpieczeństwa podwodnego Polski.
Nurkowie i eksperci z różnych jednostek Marynarki Wojennej RP zgromadzili się na szkoleniu prowadzonym przez 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Wykorzystując obiekty Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, uczestnicy doskonalili techniki nurkowania i realizowali specjalistyczne zadania podwodne.
W ciągu blisko dwóch tygodni, uczestnicy szkolenia mieli okazję do intensywnego ćwiczenia z użyciem autonomicznego oraz przewodowego sprzętu nurkowego, jak również zaawansowanych aparatów o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi. Ważnym elementem były również treningi z wykorzystaniem sonarów i podwodnych wykrywaczy min, skupiające się na poszukiwaniu, identyfikacji oraz przygotowaniu do wydobycia zatopionych obiektów – umiejętności nieocenione w operacjach usuwania zagrożeń wybuchowych.
Realizacja celów szkoleniowych przekroczyła nasze oczekiwania. Ćwiczenia scenariuszowe, symulujące realne operacje neutralizacji zagrożeń podwodnych, okazały się nieocenioną praktyką. Wspólny trening różnorodnych pododdziałów zawsze przynosi wymierne korzyści, umożliwiając doskonalenie umiejętności w bezstresowej atmosferze.
Nurkowanie to jednak tylko jedna z wielu umiejętności rozwijanych podczas zgrupowania. Równie ważne były intensywne zajęcia kondycyjne, mające na celu wzmocnienie ogólnej sprawności fizycznej, niezbędnej w służbie wojskowej o tak wymagającym charakterze.
Fot. GNM 12 i 13dTR
Marynarka Wojenna RP posiada w swoich strukturach wyspecjalizowane Grupy Nurków Minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz Grupy Nurków Inżynierii. Te elitarne jednostki, działające pod egidą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz w jednostkach brzegowych, są gotowe do interwencji przez cały rok, zarówno na akwenach morskich, jak i śródlądowych, utrzymując wysoki poziom gotowości i umiejętności dzięki ciągłym treningom.
Zimowe zgrupowanie to nie tylko okazja do doskonalenia umiejętności i wzmacniania sprawności, ale również do budowania zespołu, który w realnych operacjach bojowych musi działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Przygotowanie do działania w ekstremalnych warunkach, jakie oferuje zima, jest nieocenionym doświadczeniem, podnoszącym efektywność i bezpieczeństwo operacji podwodnych prowadzonych przez Marynarkę Wojenną RP.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.