ORLEN z kolejnym złożem „E-prospect” na Morzu Norweskim
Opublikowane:
20 maja, 2025
Fot. Grupa Orlen
Nowe zasoby węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zostały odkryte przez spółkę ORLEN Upstream Norway, działającą w partnerstwie z koncesjonariuszami obszaru Skarv. Szacowana wielkość złoża E-prospect wynosi od 3 do 7 milionów baryłek ropy naftowej. Dodatkowo, podczas wiercenia natrafiono na mniejsze złoże o zasobach sięgających 2 milionów baryłek.
W artykule
Odkrycie złoża E-prospect wzmacnia pozycję ORLEN na Morzu Norweskim
Złoże E-prospect znajduje się w obrębie koncesji PL212, bezpośrednio sąsiadującej z obszarem eksploatacyjnym Skarv, który pełni rolę jednego z głównych centrów operacyjnych Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jego lokalizacja – niespełna 8 kilometrów od istniejącej infrastruktury wydobywczej – stwarza korzystne warunki techniczne do jego przyszłego zagospodarowania z wykorzystaniem już funkcjonujących instalacji przesyłowych i procesowych.
Dysponujemy na tym obszarze dobrze rozwiniętą infrastrukturą wydobywczą, która umożliwia szybkie włączenie nowych złóż do produkcji. To przekłada się nie tylko na wyższą efektywność inwestycyjną, lecz także ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem.
Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN S.A. ds. Upstream
Obszar Skarv jako fundament norweskich operacji
Oprócz złoża E-prospect, w skład huba produkcyjnego ORLEN na Morzu Norweskim wchodzą również eksploatowane złoża Ærfugl Nord i Gråsel, a także jednostki będące w fazie zagospodarowania: Alve Nord, Idun Nord oraz Ørn. Nowe złoże dołącza do grupy złóż oczekujących na decyzję inwestycyjną. Pierwotne zasoby całego obszaru Skarv przekraczają 700 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Fot. Grupa Orlen
Wydobycie z wykorzystaniem FPSO Skarv
Eksploatacja złóż w rejonie Skarv prowadzona jest z wykorzystaniem pływającej jednostki produkcyjno–magazynowo–przeładunkowej (FPSO) Skarv. Ropa naftowa i gaz ziemny transportowane są z podmorskich złóż systemem rurociągów bezpośrednio na pokład jednostki. W centralnej części kadłuba FPSO znajduje się obrotowa wieża cumownicza (turret), do której przymocowane są linie przesyłowe oraz liny kotwiczne. Rozwiązanie to pozwala jednostce swobodnie obracać się wokół własnej osi, dostosowując orientację kadłuba do kierunku wiatru i fal, co zapewnia ciągłość operacji produkcyjnych nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Strategiczne znaczenie dla Polski
ORLEN Upstream Norway, należący w całości do ORLEN S.A., działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 roku. Obecnie eksploatuje 20 złóż, a kolejne 8 znajduje się w fazie zagospodarowania. W 2023 roku spółka osiągnęła wydobycie przekraczające 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ponad 4,5 miliarda m³ gazu ziemnego, który dostarczany jest do Polski za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe – wspierając tym samym transformację energetyczną krajowego sektora energetycznego.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.