Ceremonia online, która przejdzie do historii. Chrzest i podniesienie bandery na statku „Planeta I” [WIDEO]
Opublikowane:
15 listopada, 2020
Wyjątkowy moment dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. W sobotę przy nabrzeżu przy Wałach Chrobrego ochrzczono najnowszą, wielozadaniową jednostkę „Planeta I”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią uroczystość odbyła się z bardzo ograniczoną liczbą gości, ale transmisję można było obejrzeć online.
Mimo pandemii i ceremonii online wszystko odbyło się zgodnie z tradycją. Statek wraz z nadaniem imienia – zyskuje charakter i tożsamość. Matką chrzestną nowoczesnej jednostki została żona dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
„Planeta I”, to jedna z dwóch tego typu jednostek. Bliźniacza Zodiak II została już przekazana Urzędowi Morskiemu w Gdyni. Oba statki zostały zaprojektowane i wybudowane w Polsce. Mimo pandemii gdańska stocznia zrealizowała zamówienie w terminie.
„To jest naprawdę piękne polskie dzieło zrobione polskimi rękoma i bądźmy z tego dumni. Przestańmy ciągle patrzeć na zachód, jacy oni są fantastyczni. Spójrzmy tak naprawdę na to, co sami potrafimy i róbmy wszystko, żeby kolejne zamówienia wylądowały i zostały złożone w polskich stoczniach” – podkreślił Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.
Każdy ze statków ma około 60 metrów długości, a maksymalna prędkość, którą mogą rozwinąć, to około 13 węzłów. Nowe jednostki zastąpią wysłużone statki, które dla Urzędów Morskich pracują już od blisko 40 lat. Wartość całego projektu, obejmującego budowę 2 jednostek to 240 mln złotych. – Jest to pewnego rodzaju majstersztyk, ponieważ tak wiele funkcji jest w tak niewielkiej jednostce. To naprawdę wielkie wyzwanie zarówno dla budowniczych statku i dla armatora, że podjęli decyzję, aby tak wiele funkcji umieścić na jednej jednostce – powiedział Andrzej Madejski, prezes Polskiego Rejestru Statków. Dzięki temu jednostka może spełniać wiele zadań. „Planeta I” może być wykorzystana m.in. do transportu i obsługi oznakowania nawigacyjnego, prac holowniczych, zbierania rozlanego na wodzie oleju i może nawet pełnić funkcję lodołamacza.
„Oprócz tego również statek ratowniczy, a więc jesteśmy w stanie pomóc Służbie Ratowniczej w akacjach polegających na podjęciu rozbitków. Na „Planecie I” jest miejsce pełne dla 80 rozbitków, ale statek jest duży, więc jest w stanie ich przyjąć więcej” – powiedział Wojciech Zdanowicz, dyr. Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Obecny na uroczystości minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że to kolejna inwestycja na rzecz polskiej gospodarki morskiej.
„Polskie morze to jest też obszar, który musi, powinien i będzie bardzo aktywny gospodarczo. Polska gospodarka morska musi się rozwijać. Robimy i będziemy robili wszystko, żeby tak właśnie było” – zaznaczył Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.