Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
GAZ-SYSTEM podpisał umowę z wykonawcą morskiej części inwestycji FSRU. W jej ramach powstaną nabrzeże postojowo-cumownicze oraz gazociąg podmorski, który połączy przyszłą jednostkę regazyfikacyjną z krajowym systemem przesyłowym. Inwestycja ta stanowi strategiczny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz wzmocnienia niezależności dostaw gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
W artykule
Toggle2 kwietnia br. GAZ-SYSTEM podpisał umowę z konsorcjum złożonym z trzech podmiotów: tureckich firm GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret A.Ş. (lider) oraz Unitek İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., a także spółki Fabe Polska Sp. z o.o. Przedmiotem umowy jest kompleksowa realizacja budowy morskiej części Programu FSRU, w tym wykonanie nabrzeża postojowo-cumowniczego oraz gazociągu podmorskiego, który połączy przyszłą jednostkę regazyfikacyjną z krajowym systemem przesyłowym.
Konsorcjum odpowiadać będzie za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz realizację prac budowlano-montażowych. Umowa została zawarta w formule EPC (Engineering, Procurement, Construction), co pozwoli na pełną koordynację inwestycji od projektu po uruchomienie.
Budowa terminala zakłada powstanie nabrzeża, przy którym na stałe zacumowana zostanie jednostka regazyfikująca FSRU (Floating Storage Regasification Unit), przystosowana do odbioru i regazyfikacji LNG dostarczanego przez metanowce. Kluczowym elementem infrastruktury będzie również gazociąg podmorski, umożliwiający przesył gazu do lądowej części systemu GAZ-SYSTEM.
Jak informuje inwestor, pierwsze prace pogłębiarskie rozpoczną się w drugiej połowie 2025 roku, a uruchomienie terminala planowane jest na pierwszy kwartał 2028 roku.
Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech kluczowych obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej. Terminal o przepustowości 6,1 miliarda metrów sześciennych rocznie pokryje około 30 procent obecnego zapotrzebowania Polski na gaz ziemny, znacząco wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Sławomir Hinc, prezes zarządu GAZ-SYSTEM
Infrastruktura terminala zostanie zlokalizowana około 3 km od brzegu, w południowej części Zatoki Gdańskiej, w pobliżu terminala kontenerowego Baltic Hub i toru podejściowego do portu Gdańsk.
W równoległym trybie prowadzona jest budowa gazociągów lądowych – na odcinkach Kolnik – Gdańsk, Gardeja – Kolnik i Gustorzyn – Gardeja. Jednocześnie w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan trwa budowa jednostki FSRU, która po zakończeniu prac zostanie przeholowana do Gdańska.
Program FSRU obejmuje również rozbudowę krajowej sieci przesyłowej o około 250 km nowych gazociągów oraz przygotowanie infrastruktury towarzyszącej.
Inwestycja uzyskała dofinansowanie z programu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility) w wysokości 19,6 mln euro na realizację dokumentacji przedinwestycyjnej. W 2023 roku Komisja Europejska uwzględniła także gazociągi lądowe w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w rozdziale REPowerEU.
Autor: Mariusz Dasiewicz/GAZ-SYSTEM
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.