Projekt EMC-LabNet to wspólne przedsięwzięcie jednostek naukowo-badawczych i wyższych uczelni działających w różnych regionach Polski, które posiadają znaczącą infrastrukturę badawczą oraz największy potencjał naukowy i doświadczenie w badaniach z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).
Właśnie zakończyło się postępowanie na wybór generalnego wykonawcy nowoczesnego laboratorium. OBR CTM S.A. w Gdyni podpisało umowę z firmą BUDIMEX S.A.
Rozpoczęcie prac budowlanych
Budynek laboratorium będzie jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie ośrodka naukowo-badawczego w Gdyni.
– Wybór generalnego wykonawcy nie jest prostym zadaniem. Zależało nam na wybraniu solidnego i godnego zaufania partnera. To na jego barkach spoczywać będzie dbałość o formalności związane z przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, konieczność dopilnowania terminowości czy przestrzegania prawidłowego przebiegu wszystkich zaplanowanych prac – mówi Kierownik Projektu Tomasz Rachwalski.
Prace budowlane w ramach projektu EMC Lab–Net rozpoczną się jeszcze
w tym roku. Ponieważ cały czas prowadzone są badania oraz stale rozbudowywane są stanowiska badawcze, konieczne jest jak najszybsze przeniesienie się do większego i dostosowanego obiektu.
Rozbudowa parku naukowo-technologicznego
Projekt budynku, o powierzchni około 1050 m², zawiera szereg innowacyjnych, nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Ponieważ będą w nim prowadzone między innymi badania nad kompatybilnością elektromagnetyczną, musi spełniać szereg wymogów technicznych, ale również funkcjonalnych i estetycznych. Trzeba tu również pamiętać o ochronie otoczenia i pracowników przed emisją pól elektromagnetycznych generowanych przez pracujące urządzenia.
Wykonawca będzie odpowiedzialny za przeniesienie stanowisk badawczych dla urządzeń wielkogabarytowych, dostawę i montaż wyposażenia obiektów m.in. w meble czy osprzęt ppoż.
Obiekt został zaprojektowany z myślą o ekologii i zakłada wykorzystanie alternatywnych źródeł czystej energii takich jak energia słoneczna. Dodatkowo w projekcie znajdują się udogodnienia dla pracowników, które mają m.in. zachęcać do korzystania z ekologicznych sposobów dojazdów do pracy.
Najnowocześniejsze laboratorium na Pomorzu
Rozbudowane laboratorium badawcze będzie wyposażone w nowoczesną
w skali światowej aparaturę. Pozwoli to na znaczne poszerzenie wachlarza usług oferowanych obecnie przez Spółkę.
– Rozpoczęcie budowy to jeden z ważniejszych punktów w projekcie. Większa przestrzeń – zarówno badawcza, jak i magazynowa, umożliwi przeprowadzanie jednocześnie większej liczby badań. Ponadto znajdzie się tam unikatowa komora do badań jakiej nie ma jeszcze w Polsce północnej – mówi Przemysław Stencel, kierownik Laboratoriów Badawczych.
Rozbudowa części badawczo-technologicznej jest konieczna i podyktowana rosnącymi oczekiwaniami rynku. Inwestycja pokazuje, że polski przemysł rozwija się równolegle z technologią i wiedzą na światowym poziomie.
Źródło: PAP