Wodowanie trzeciego niszczyciela Flight III „Jeremiah Denton”
Opublikowane:
29 marca, 2025
W stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagouli (Missisipi) zwodowano kolejny niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke – USS Jeremiah Denton (DDG-129). To już trzecia jednostka wersji Flight III budowana w tej stoczni. Co wyróżnia ten okręt i jakie znaczenie ma dla US Navy?
Nowy niszczyciel Jeremiah Denton z nazwiskiem bohatera
Uroczystość wodowania USS Jeremiah Denton odbyła się 24 marca. Okręt nosi imię kontradmirała Jeremiaha Dentona Jr. – pilota marynarki wojennej, bohatera wojny wietnamskiej i późniejszego senatora z Alabamy. Denton zasłynął odwagą jako jeniec wojenny, kiedy podczas wywiadu dla północnowietnamskiej telewizji mrugnięciami oczu zakodował wiadomość „T-O-R-T-U-R-E” – co w tamtym czasie stało się symbolem oporu wobec brutalnych metod stosowanych przez wroga.
Flight III – nowe możliwości na XXI wiek
USS Jeremiah Denton należy do trzeciej generacji niszczycieli typu Arleigh Burke, oznaczanej jako Flight III. To wariant radykalnie zmodernizowany względem wcześniejszych serii. Jego najważniejszym wyróżnikiem jest zintegrowany system wykrywania i kierowania ogniem oparty na radarze AN/SPY-6(V)1 AMDR (Air and Missile Defense Radar), który znacznie przewyższa możliwości dotychczasowych radarów SPY-1D. Jednostka otrzyma również system walki Aegis Baseline 10, przygotowany do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń – od pocisków balistycznych po cele powietrzne o niskiej wykrywalności.
Na pokładzie niszczyciela będzie szeroki zestaw uzbrojenia, w tym wyrzutnie pionowego startu Mk 41 VLS, umożliwiające zastosowanie pocisków SM-2, SM-6, ESSM, jak również pocisków manewrujących Tomahawk. Na okręcie znajdzie się także armata kalibru 127 mm i systemy obrony bezpośredniej.
Postępy w programie budowy niszczycieli Flight III
DDG-129 jest trzecią jednostką typu Flight III budowaną w Ingalls Shipbuilding i szóstą w ogóle. W Pascagouli powstają też kolejne jednostki tej serii: George M. Neal (DDG-131), Sam Nunn (DDG-133) oraz Thad Cochran (DDG-135). Pierwszym okrętem Flight III był zwodowany USS Jack H. Lucas (DDG-125), który pełni już służbę w US Navy. Budowa niszczycieli typu Arleigh Burke angażuje ponad 600 przedsiębiorstw z 40 stanów USA jako poddostawców i podwykonawców.
Znaczenie strategiczne
Rozbudowa floty niszczycieli typu Arleigh Burke w wariancie Flight III to odpowiedź Stanów Zjednoczonych na rosnące wyzwania w domenie morskiej i powietrznej, w tym rozwój zdolności rakietowych Rosji, Chin i Iranu. Jednostki te stanowią trzon eskorty grup lotniskowcowych i są gotowe do działania zarówno na wodach oceanicznych, jak i w ramach operacji sojuszniczych NATO.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.