Głównym celem tego typu treningów jest praktyczne sprawdzenie możliwości oraz wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt. Doskonalona jest metodyka wprowadzania pojazdów na ich pokład oraz procedury związane z bezpieczeństwem operacji transportowych. Po dokładnym sprawdzeniu i zabezpieczeniu załadowanego sprzętu nastąpił manewr rozładunku okrętu.
Tego typu treningi to doskonała okazja do współpracy przed realizacją przyszłych działań oraz doskonały przykład na łączenie i wykorzystywanie wspólnych zdolności bojowych.
ORP Poznań jest jednym z pięciu okrętów projektu 767 wchodzącym w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych, zbudowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczony jest do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręty projektu 767 mają możliwość wykonywania przejść w zagrodach minowych, do punktu przeładunku na nieuzbrojonym brzegu, za pomocą ładunków wydłużonych. Pojedynczy okręt transportowo-minowy może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton. Może także transportować miny morskie oraz stawiać je w obronnych zagrodach minowych.
Źródło: 8. FOW