Holandia: Przetarg na nowe okręty podwodne – wyjaśnienie procesu z Ministerstwa Obrony
Opublikowane:
18 czerwca, 2023
Fot. Okręt podwodny Koninklijke Marine
Holandia rozpoczęła przetarg na nowe okręty podwodne – taką informację przekazało Ministerstwo Obrony tego kraju. W procesie zatwierdzania ofert biorą udział trzy znane stocznie: Naval Group, Saab Kockums i thyssenKrupp Marine Systems.
Termin składania ofert upływa 28 lipca 2023 roku. Sekretarz stanu, Christophe van der Maat, wysłał w ostatnich dniach pismo do Izby Reprezentantów, w którym wyjaśnia proces podejmowania wstępnej decyzji dotyczącej wyboru dostawcy.
Holandia, reprezentowana przez Ministerstwo Obrony, podkreśla, że okręty podwodne są kluczowym elementem sił zbrojnych kraju, stanowiącym najskuteczniejszy system uzbrojenia. Ważne jest, aby holenderskie Ministerstwo Obrony dokładnie przeanalizowało oferty stoczni i sprawdziło, czy proponowane rozwiązania są zgodne z przyszłymi wymaganiami Koninklijke Marine. Podstawą do oceny jest szczegółowy pakiet wymagań, opracowany przez Departament Obrony Holandii.
Proces oceny ofert jest obszernym zadaniem, ze względu na liczbę zawartych w nich szczegółowych danych technicznych i handlowych. Przewiduje się, że ocena potrwa do stycznia 2024 roku. Następnie zostanie podjęta wstępna decyzja dotycząca wyboru dostawcy. Po zatwierdzeniu przez parlament i finalizacji decyzji, umowa zostanie przygotowana do podpisu z wybraną stocznią.
Należy podkreślić, że z wybraną stocznią zostanie zawarta umowa o współpracy przemysłowej (ICA, Industrial Cooperation Agreement), mająca na celu wzmocnienie holenderskiej bazy technologicznej i przemysłowej w dziedzinie obronności (NLDTIB, Nederlandse Defensie Technologische en Industriële Basis). Zwycięska stocznia będzie również miała obowiązek wniesienia wkładu w tę współpracę. NLDTIB to zrzeszenie prawie 1000 firm, które przyczyniają się do rozwoju europejskiego i transatlantyckiego przemysłu obronnego. Dotyczy to technologii radarowych, budowy i konserwacji samolotów, technologii czujników oraz budowy okrętów nawodnych.
Po upływie terminu składania ofert, Ministerstwo Gospodarki oceni propozycje ICA zgłoszone przez stocznie. Ocena ICA zostanie przeprowadzona oddzielnie od oceny ofert Departamentu Obrony.
Na podstawie wyników oceny ofert zostanie ogłoszona ogólna ocena z rankingiem oraz tymczasowy zwycięzca. Tymczasowy zwycięzca zostanie również poproszony o przedstawienie propozycji ICA, która zostanie zweryfikowana przez Ministerstwo Gospodarki. Po dyskusji w Ministerialnym Komitecie ds. Wymiany Okrętów Podwodnych i Radzie Ministrów, tymczasowa decyzja dotycząca przyznania zamówienia zostanie przedstawiona Izbie Reprezentantów.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.