Konferencję rozpoczął dr Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Minister Piotr Naimski zwrócił uwagę na strategiczną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie polityki energetycznej, w tym współpracy w dziedzinie polityki jądrowej. Relacje polsko-amerykańskie w jego ocenie są dobre, a współpraca będzie kontynuowana przez najbliższe lata, niezależnie od tego, kto będzie rządził.
Pełnomocnik rządu odniósł się także do konieczności decyzji dotyczących transformacji energetycznej. Podejmując decyzję, rząd musi pamiętać, że powinien zapewnić bezpieczne dostawy dla wszystkich odbiorców.
W jego opinii rewolucja energetyczna zarządzana politycznie to „rzecz niebezpieczna, wymagająca relacji pomiędzy tymi, którzy decydują a tymi, których te decyzję dotyczą”.
– Odchodzimy od węgla i to jest decyzja polityczno-administracyjna. Węgiel musi być czymś zastąpiony, czymś co jest dostępne, a nie wyimaginowane – ocenia Piotr Naimski. – Może to będzie gaz, może energetyka nuklearna, słoneczna czy wiatrowa. Ale równowaga między tymi elementami jest równie ważna jak zróżnicowanie dostaw surowców energetycznych. W przyszłym roku strategia różnicowania dostaw gazu zostanie zrealizowana. Będzie Baltic Pipe i gazoport. Za 12 – 13 miesięcy bezpieczne dostawy gazu będą zapewnione zarówno co do kierunków, jak i ilości.
Minister Naimski zaznaczył, że dostawy surowca to nie wszystko, trzeba budować elektrownie gazowe.
Piotr Naimski zwrócił uwagę na mało znany fakt. Mianowicie hurtowa cena energii w Polsce od kilku tygodni jest najniższa w Europie.
– Wynika to z cen surowców. W tej chwili węgiel w Amsterdamie jest droższy niż w Polsce, gaz to 500-600 dolarów za metr sześcienny – mówił dr Naimski. – Polska energetyka okazuje się niezwykle konkurencyjna. Impulsem fluktuacji cen są manipulacje dokonywane przez Federację Rosyjską na rynku europejskim.
Podczas panelu „Energetyka jądrowa elementem transformacji energetycznej”, przedstawione zostały wyniki analiz prowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z zaprezentowanych analiz wynika, że energetyka jądrowa może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne najniższym kosztem, w porównaniu z energetyką wiatrową czy słoneczną.
Zapraszamy do udziału online: www.instytutpe.pl/konferencja2021/transmisja-na-zywo-2021-2
Źródło: Instytut Polityki Energetycznej