„Rosyjski oddział Greenpeace zostanie zamknięty” – taką informację przekazała w piątek ekologiczna organizacja Greenpeace. Decyzja ta jest rezultatem działania władz Rosji, które uznały Greenpeace za „organizację niepożądaną”, de facto zabraniając jej działalności w kraju.
W oficjalnym oświadczeniu Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej czytamy, że Greenpeace był oskarżany o „ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa” oraz „angażowanie się w antyrosyjską propagandę”. Podkreślono, że organizacja nawoływała do nałożenia sankcji na Moskwę.
Etykieta „organizacji niepożądanej” została przypisana wielu zagranicznym grupom od momentu, kiedy Moskwa wprowadziła tę kategorię w 2015 roku. W praktyce, jest to równoznaczne z zakazem działalności.
„Decyzja ta sprawia, że kontynuowanie jakiejkolwiek działalności Greenpeace na terenie Rosji staje się nielegalna. Dlatego rosyjski oddział Greenpeace nie ma innego wyjścia, jak tylko zamknąć swoje drzwi” – oświadczyło Greenpeace Rosja, publikując oświadczenie na Telegramie.
Siergiej Tsyplenkov, dyrektor generalny Greenpeace Rosja, zaznaczył, że przed podjęciem decyzji o ewentualnym odwołaniu się od wyroku, skonsultuje się z prawnikami. „Nie znam przypadku skutecznego odwołania od tego typu decyzji” – przyznał w rozmowie z Reutersem.
Jest to kolejna próba ograniczenia działalności Greenpeace w Rosji. W 2013 roku, władze rozpoczęły postępowanie karne przeciwko aktywistom Greenpeace, którzy próbowali wspiąć się na platformę wiertniczą należącą do państwowego koncernu Gazprom na Oceanie Arktycznym, protestując przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.
Greenpeace, jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji ekologicznych na świecie, działa w ponad 50 krajach.
Oczekuję, że praca na rzecz ochrony środowiska wciąż jest dozwolona w naszym kraju. Mam nadzieję, że państwo nie będzie prześladować naszych pracowników, w tym mnie.
Siergiej Tsyplenkov, dyrektor generalny Greenpeace Rosja
Temat zakazu działalności Greenpeace w Rosji, kategoryzowania organizacji jako „niepożądana”, oraz postępowania karnego wobec aktywistów Greenpeace z pewnością wywołują liczne kontrowersje. Bez wątpienia, będą one dalej analizowane i dyskutowane w kontekście swobody działania organizacji ekologicznych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.