„Rosyjski oddział Greenpeace zostanie zamknięty” – taką informację przekazała w piątek ekologiczna organizacja Greenpeace. Decyzja ta jest rezultatem działania władz Rosji, które uznały Greenpeace za „organizację niepożądaną”, de facto zabraniając jej działalności w kraju.
W oficjalnym oświadczeniu Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej czytamy, że Greenpeace był oskarżany o „ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa” oraz „angażowanie się w antyrosyjską propagandę”. Podkreślono, że organizacja nawoływała do nałożenia sankcji na Moskwę.
Environmental protection is 'undesirable' in Russia – Greenpeace International response to designation as 'undesirable organisation' in Russia by the Office of the Russian Federation Prosecutor General https://t.co/LFwgTA8zBb
— Greenpeace PressDesk (@greenpeacepress) May 19, 2023
Etykieta „organizacji niepożądanej” została przypisana wielu zagranicznym grupom od momentu, kiedy Moskwa wprowadziła tę kategorię w 2015 roku. W praktyce, jest to równoznaczne z zakazem działalności.
„Decyzja ta sprawia, że kontynuowanie jakiejkolwiek działalności Greenpeace na terenie Rosji staje się nielegalna. Dlatego rosyjski oddział Greenpeace nie ma innego wyjścia, jak tylko zamknąć swoje drzwi” – oświadczyło Greenpeace Rosja, publikując oświadczenie na Telegramie.
Siergiej Tsyplenkov, dyrektor generalny Greenpeace Rosja, zaznaczył, że przed podjęciem decyzji o ewentualnym odwołaniu się od wyroku, skonsultuje się z prawnikami. „Nie znam przypadku skutecznego odwołania od tego typu decyzji” – przyznał w rozmowie z Reutersem.
Jest to kolejna próba ograniczenia działalności Greenpeace w Rosji. W 2013 roku, władze rozpoczęły postępowanie karne przeciwko aktywistom Greenpeace, którzy próbowali wspiąć się na platformę wiertniczą należącą do państwowego koncernu Gazprom na Oceanie Arktycznym, protestując przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce.
Greenpeace, jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji ekologicznych na świecie, działa w ponad 50 krajach.
Oczekuję, że praca na rzecz ochrony środowiska wciąż jest dozwolona w naszym kraju. Mam nadzieję, że państwo nie będzie prześladować naszych pracowników, w tym mnie.
Siergiej Tsyplenkov, dyrektor generalny Greenpeace Rosja
Temat zakazu działalności Greenpeace w Rosji, kategoryzowania organizacji jako „niepożądana”, oraz postępowania karnego wobec aktywistów Greenpeace z pewnością wywołują liczne kontrowersje. Bez wątpienia, będą one dalej analizowane i dyskutowane w kontekście swobody działania organizacji ekologicznych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.