W wyjątkowym wydarzeniu, które odbyło się 31 stycznia w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, nastąpiło historyczne położenie stępki pod prototypową fregatę projektu 106, przyszłego ORP Wicher, które jest początkiem nowej ery w budowie okrętów tej klasy dla Marynarki Wojennej RP.
31 stycznia w stoczni PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni miało miejsce przełomowe wydarzenie, które zaznacza nowy rozdział w historii Marynarki Wojennej RP oraz polskiego przemysłu stoczniowego. Z udziałem wysokich przedstawicieli rządu, samorządu, Sił Zbrojnych RP oraz kluczowych graczy przemysłu obronnego, dokonano położenia stępki pod przyszły ORP Wicher, flagową jednostkę w ramach ambitnego programu Miecznik. To wydarzenie nie tylko świadczy o odrodzeniu polskiej tradycji stoczniowej, ale także stanowi kamień milowy w realizacji programu budowy nowoczesnych fregat.
Znaczący dla całego projektu jest fakt, że ceremonia ta była pierwszym od ponad dwóch dekad położeniem stępki bojowego okrętu w stoczni PGZ. Jako symbol kontynuacji morskiej potęgi, do stępki przyszłego ORP Wicher przyspawano tablicę pamiątkową, a na niej wypisano literę „W”, nawiązującą do nazwy historycznego okrętu.
Masa stępki, stanowiąca ponad 4% przyszłej wyporności okrętu, jest świadectwem skali i zaawansowania projektu. Etapy produkcji kolejnych sekcji kadłuba już się rozpoczęły, co przekłada się na stopniowe powstawanie całej struktury okrętu. Wodowanie przyszłego ORP Wicher planowane jest na drugą połowę 2026 roku, co będzie kolejnym etapem, nie mniej ważnym w procesie dołączania jednostki do floty Marynarki Wojennej RP.
W miarę jak kontury przyszłego ORP Wicher zaczynają nabierać realnych kształtów, równie dynamicznie kształtuje się otaczająca go infrastruktura. Rozpoczęta już w ubiegłym roku, modernizacja PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni stała się równoległym świadectwem zaangażowania i przemyślanej wizji jak powinna wyglądać nowoczesna stocznia. Budowa nowych hal produkcyjnych, nieodłączny element tej transformacji, jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby programu Miecznik, ale także wyrazem determinacji do wprowadzenia polskiego przemysłu stoczniowego na nowe tory rozwoju.
W tym kontekście, modernizacja infrastruktury stoczniowej, tocząca się równocześnie z budową flagowego projektu, odzwierciedla długoterminową strategię i kompleksowe przemyślenia. Przewiduje się, że zakończenie kluczowych etapów budowy infrastruktury, zaplanowane na sierpień 2024 roku, otworzy przed stocznią nowe możliwości.
Umożliwi to nie tylko efektywniejszą produkcję, ale także przyspieszy proces wyposażania okrętów, co jest niezbędne do utrzymania tempa z ambitnym harmonogramem programu Miecznik. Takie podejście, łączące inwestycje w nowoczesną infrastrukturę z realizacją technologicznie zaawansowanych projektów okrętowych, zwiastuje świetlaną przyszłość dla Marynarki Wojennej RP oraz całego sektora obronnego.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.