14 kwietnia amerykańska agencja Defence Security Cooperation Agency wydała zgodę na sprzedaż Królestwu Maroka pocisków przeciwokrętowych.

Royal Moroccan Air Force zamierzają pozyskać 10 pocisków przeciwokrętowych Boeing AGM-84L Harpoon Block II, wraz z dodatkowym wyposażeniem o maksymalnej wartości 62 mln USD. Mają one wejść na uzbrojenie samolotów typu F-16C/D Block 52+ które w liczbie 23 będą zmodernizowane do standardu F-16V, oraz 25 nowo zamówionych F-16V Block 72.

Nowe pociski maja wzmocnić zdolności RMAF w oddziaływaniu na cele morskie. Dotychczas posiadały one pociski AM-39 Exocet zintegrowane z Mirage F-1CH/EH/EH-200.

Warto wspomnieć że Maroko jest jednym z nielicznych użytkowników F-16 zintegrowanych z pociskami tej klasy na świecie. Takie możliwości posiadają siły lotnicze Egiptu, Grecji, Omanu, Tajwanu, Turcji i ZEA. Ponadto Chile i Południowa Korea dostosowały swe F-16 do ich przenoszenie lecz nie zakupiły tych pocisków. Z wysokim prawdopodobieństwem są też zintegrowane z F-16 sił lotniczych Izraela.

Podpis: TW