Ivan Gren / Portal Stoczniowy fot. Wikipedia

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom kolejny okręt desantowy projektu 11711, Piotr Morgunow nie wejdzie do służby w rosyjskiej flocie w tym roku. Odpowiadająca za budowę okrętu stocznia Jantar w Kalinigradzie podała, że dostawa okrętu nastąpi w przyszłym roku.

Piotr Morgunow to drugi okręt desantowy projektu 11711. Pierwsza jednostka tego typu – okręt Ivan Gren – weszła do służby w czerwcu bieżącego roku. Zanim okręt został wcielony do służby w mediach pojawiały się sprzeczne informacje co do jego przeznaczenia. Ostatecznie Ivan Gren zasilił Flotę Północą (jego port macierzysty znajduje się na Półwyspie Kolskim), choć wcześniejsze komunikaty mówiły o Flocie Bałtyckiej oraz Flocie Czarnomorskiej.

Budowa pierwszego okrętu projektu 11711 ruszyła w 2004 roku w kaliningradzkiej stoczni Jantar. Prace potrwały ponad dekadę: okręt został zwodowany w maju ubiegłego roku.

Zobacz też: Gazprom i Shell pracują nad koncepcją terminala LNG nad Bałtykiem.

Z kolei budowa drugiej jednostki tej klasy rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku. Piotr Morgunow został zwodowany kilka miesięcy temu – w maju. Wcześniejsze komunikaty, przekazywane m.in. przez rosyjską agencję prasową TASS, mówiły, że jednostka wejdzie do służby jeszcze w tym roku, ale już wiadomo, że do tego nie dojdzie.

Rosyjska gazeta codzienna Krasnaj Zwiezda (Czerwona Gwiazda) napisała, że aktualne ustalenia pomiędzy stocznią a rosyjskim ministerstwem obrony zakładają wejście okrętu do służby w marynarce wojennej w 2019 roku. Oznacza to przesunięcie wcześniej ustalonych terminów.

Dziennik podał też, że do końca roku okręt przejdzie próby portowe, a w pierwszej połowie 2019 roku mają rozpocząć się próby morskie. Po ich zakończeniu jednostka zostanie wcielona do służby w marynarce wojennej. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że okręt zasili Flotę Czarnomorską. Gazeta napisała, że „pewne elementy” okrętu musiały zostać udoskonalone, stąd opóźnienie. Chodzi o usterki, które wykryto w przypadku pierwszego okrętu tej klasy.

Zobacz też: Hybrydowy silnik Wärtsilä napędzi luksusowy wycieczkowiec polarny [WIDEO]

Piotr Morgunow mierzy 120 m długości, a jego wyporność to 5 tys. ton. Zasięg operacyjny jednostki wynosi 4 tys. mil morskich. Według oficjalnych informacji okręt może pomieścić 13 czołgów lub ponad 30 (36) transporterów opancerzonych wraz z odpowiednią liczbą żołnierzy. Okręt przenosi także dwa śmigłowce szturmowe Kamov Ka-29 lub Ka-52K. Piotr Morgunow jest uzbrojony w armatę morską kal. 76,2 mm AK-176, szybkostrzelną armatę CIWS kal. 30 mm, a także pociski ziemia-powietrze systemu 9K38 Igła.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.