Foto. Bundeswehr / Carsten Vennemann

Rząd niemiecki sformułował niedawno interesy, zasady i główne obszary niemieckiej polityki w regionie Indo-Pacyfiku. Nowe wytyczne są również wkładem w ogólną strategię Unii Europejskiej dla tego regionu, poinformowało 2 września Ministerstwo Obrony Niemiec.

Dlaczego polska Marynarka Wojenna pozostaje w tyle za MW naszych niemieckich sąsiadów? Aby odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej, Polska nie może pozwolić sobie na dalsze lata zaniedbań zarówno w kontekście obrony polskiego Wybrzeża, jak i lekceważącego podejścia do polskiej żeglugi. Najwyższy czas nie tylko zastanowić się, ale i podjąć działania w kierunku odrodzenia polskiej Marynarki Wojennej, ponieważ właśnie dzisiaj, w dobie rozwoju interesów międzynarodowych graczy między innymi w Regionie Indo – Pacyfiku jest to sytuacja bez precedensu, aby zaistnieć na arenie międzynarodowej. Za kilka lat, Polska nie będzie miała szansy uczestniczyć w kształtowaniu morskiego handlu międzynarodowego, pozostając w impasie jak ma to miejsce dzisiaj.

Tymczasem nowe wytyczne niemieckiego Ministerstwa Obrony zapewniają strategiczne ramy dla działań politycznych Niemiec w regionie Indo-Pacyfiku. „Wraz z rozwojem Azji, waga polityczna i gospodarcza w coraz większym stopniu przenosi się w region Indo-Pacyfiku. Region stanie się kluczem do kształtowania porządku międzynarodowego w XXI wieku ” – głoszą nowe wytyczne.

Dlatego Niemcy muszą przygotować się również na ewentualne rozszerzenie swojego zaangażowania w polityce bezpieczeństwa. Ministerstwo Obrony odegrało więc pod auspicjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych kluczową rolę w przygotowaniu tego międzyresortowego dokumentu.

Z punktu widzenia MON kwestia pokoju i bezpieczeństwa, w tym wolnych szlaków morskich, ma szczególne znaczenie. Rząd niemiecki zamierza rozszerzyć swoje zaangażowanie w politykę bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Oprócz rozszerzenia współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony z partnerami w regionie, zintensyfikowane mają być kontakty w zakresie polityki obronnej w regionie. Obejmuje to na przykład udział w ćwiczeniach.

„Nadszedł czas, aby Niemcy bardziej energicznie broniły swoich interesów” – podkreśliła w zeszłym roku niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer w swoim przemówieniu inauguracyjnym na temat polityki bezpieczeństwa na Uniwersytecie Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium. Sojusznicy i partnerzy oczekiwaliby, że Niemcy przejmą inicjatywę, dadzą impuls i pokażą opcje – powiedział minister. Przy przyjętych środkach podejście to znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych wytycznych rządu federalnego. Są to punkty kontaktowe i oferty poszerzenia współpracy w regionie.

Z myślą o partnerach w regionie Indo-Pacyfiku minister Kramp-Karrenbauer prowadziła już w zeszłym roku w Monachium kampanię, aby wraz z sojusznikami zwiększyć swoją obecność w regionie. „Ponieważ zależy nam na zapewnieniu poszanowania obowiązującego prawa” – powiedziała minister.

Dla przypomnienia, fregata niemieckiej marynarki wojennej Hamburg typu Sachsen/F124 miała w tym roku przeprowadzić pięciomiesięczną misję na wodach Indo-Pacyfiku, w tym na wyspie Reunion i Australii. Jednak ze względu na COVID-19 to działanie zostało przełożone. Zamiast tego fregata na początku sierpnia wzięła udział w operacji EUNAVFOR MED IRINI na Morzu Śródziemnym.

Źródło: Naval News/KK