– Ta ustawa wprowadza zmiany w kodeksie celnym, które chronią krajowy przemysł stoczniowy – o zmianach w prawie powiedział ukraiński prezydent. Ustawę o zmianach w kodeksie celnym w zakresie ochrony i rozwoju krajowego przemysłu stoczniowego Petro Poroszenko podpisał 23 maja br.

– Należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić ochronę prawną dla ukraińskiego przemysłu, w szczególności ukraińskiego przemysłu stoczniowego – powiedział Petro Poroszenko podczas wizyty w stoczni w Mikołajowie.

Zobacz też: Rosja: udany test międzykontynentalnego systemu rakietowego Buława.

Zmiany w ukraińskim prawie pozwalają tamtejszym firmom stoczniowym na zakup z zagranicy niezbędnych komponentów do budowy i wyposażania statków bez ceł importowych; jeżeli ich przetwarzanie na Ukrainie trwa krócej niż 730 dni, podały służby prasowe prezydenta Poroszenki.

To istotna zmiana w prawie, ponieważ do tej pory maksymalny okres przetwarzania bezcłowych produktów dla przemysłu stoczniowego wynosił 365 dni.

– Stoczniowcy odwołali się do mnie z wnioskami i argumentami, że ten okres 365 dni jest niewystarczający, zważywszy na cykl produkcji – powiedział prezydent Ukrainy, cytowany w oficjalnym komunikacie.

Zobacz też: Rosja kupuje cztery nowe kutry przeciwdesantowe.

Nowe prawo ma dać mocny impuls do rozwoju przemysłu stoczniowego i pomóc w zwiększeniu jego konkurencyjności na globalnym rynku. Według komunikatu prezydenckich służb prasowych, zmiany w prawie przyczynią się także do rozwoju przemysłu związanego z remontami statków oraz transportem morskim i śródlądowym.

Ustawa ma spowodować spadek kosztów produkcji stoczniowej, a także wygenerować nowe miejsca pracy w tym sektorze. Obecnie na Ukrainie działa kilkanaście przedsiębiorstw stoczniowych.

Podpis: tz